SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI ÜZERİNDEN İŞLENEN HAKARET SUÇUNUN CEZASI AĞIR OLABİLİR!

Yazının Giriş Tarihi: 06.10.2023 10:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.10.2023 10:20

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte, sosyal medya platformları da hayatımızda önemli bir yer edindi. Giderek önem kazanan ve güncel tüm olayları takip etmemizde yardımcı olan sosyal medya platformları özel hayatımızdaki yakınlarımızdan, haberlere, başka ülkelerde yaşanan ve tanınan tüm kişilere de kolayca ulaşılmasını sağlamaktadır.
Sosyal medyanın faydalı yanları olmasıyla birlikte, suçlular açısından da suç işlenmesine zemin hazırlayan başka bir yol olabildiği görülmektedir. Kişilere, sanatçılara hesapları üzerinden yorum yaparak veya mesaj atmak suretiyle hakaret edilmesi ve bu sebeple davaların açılarak mahkemelerde cezalara hükmedildiği görülmektedir.
Hakaret suçu, “Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır” şeklinde düzenlenmiş olup internet üzerinden nitelikli hakaret suçu; kamu görevlisinin görevine karşı, dini, siyasi ve felsefi inançlara karşı, kişinin kutsal saydığı inanışlara karşı hakaret edilmesi durumunda oluşur. Bu durumlarda cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz. Kamu personellerine yapılan hakaret suçunda ceza yarı oranda artırılır. Alenen işlenen suçların cezası 1/6 oranında artırılır. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçlarında nitelikli halin varlığı cezanın artırılmasına ve suçu işleyen kişi veya kişilere daha ağır ceza verilmesini gerektirecektir.
Sosyal medya ile işlenen suçlarda, mağdurların delilleri toplaması, noterden e-tespit yaptırarak tarafına yapılan hakareti tespit ettirerek hesabın ileride kapatılması halinde dahi delil tepsini noterden onaylı şekilde sunabildiği görülmektedir. Ayrıca bilişim suçları kapsamında emniyetin kapsamlı çalışmaları her geçen gün artmaktadır.
Mahkeme suçun hangi suretle ve niteliğine hatta mağdurun kimliğine, suçun işlenmesi sebebiyle oluşan zarara gibi hususların tamamını irdeleyerek cezanın oranı takdir edecektir. Hakaret suçunda suçu uzlaşmaya tabi suçlardan olması sebebiyle, dosyada tarafların uzlaşarak mağdurun zararının giderilmesi, talep ettiği bir bedel veya edim karşılığında anlaşmaları da mümkündür. Mağdurun uzlaşma şartlarının gerçekleşmemesi halinde, failin cezalandırılacağı unutulmamalıdır. Mahkemenin vereceği ceza sanığın sabıka kaydı olmaması sebebiyle 5 başka bir suçu karışılmadığı takdirde sabıkasına işlememekte ise de; Anayasa mahkemesi 2022/120 Esas ve 2023/107 Karar sayılı kararıyla, HAGB kurumunu anayasaya aykırı bulmuştur ve bu kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk defa suç işleyen kişiye de cezai yaptırım uygulanacak olup sabıka kaydı oluşacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.