Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

PANDEMİ PİLATESE İLGİYİ ARTTIRDI

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2022 07:31
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2022 07:31
Kaynak: Haber Merkezi
breakingnews.com.tr
PANDEMİ PİLATESE İLGİYİ ARTTIRDI

Son yıllarda pilates, yapılan favori egzersizler arasında en üst listede. Günümüzde hayatın yoğunluğundan sıkılan ve sağlıklı yaşam için bir adım atmak isteyenlerin ilk gözdesi pilates. Aslında her kadının bir şekilde aklına düşen ve ‘Neden ben de denemeyeyim?’ dediği,erkeklerin ise ‘Erkeğe ters!’ fikriyle olumsuz baktığı bir spor dalı. Şimdi sizi pilatesin hayatını tamamen değiştirdiği bir kadınla tanıştıracağız.Pilates Eğitmeni Zeynep Sedef Aydemir, hem sağlığa hem de başarıya dair küçük ipuçlarını bizimle paylaşacak.

Savaş Uğurlu; Bize kendinizden bahsedermisiniz? Kaç yıldır sporun içindesiniz?

Zeynep Sedef Aydemir; 1999 Ankara doğumluğum. Lisans eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde  tamamladım. 2011-2016 yılları arası lisanslı basketbol oynadım. Ayrıca hobi olarak fitness ve pilates ile uğraşıyordum. Basketbolu bıraktıktan sonra 3 sene basketbol antrenörlüğü yaptım. Bu işi ileriye taşımak istedim ve üniversitede aldığım eğitimin yanında ilgili spor kuruluşlarından aldığım eğitimler ile pilates ve fitness eğitmenlik belgemi aldım. 4 senedir profesyonel özel kişisel spor eğitmenliği yapıyorum. Kısacası spor hayatımın içinde hep vardı. Sporu, bedenimi ve işimi çok sevdiğimden hayatımın içinde olmaya devam edecek.

Savaş Uğurlu; Pandemi ile çoğu insan kilo aldı. Hala devam eden pandemi ve insanlarda yol açtığı stres ve yeme alışkanlıklarının bozulması ile sporada talep arttı. Siz bu süreçte insanlara spora gidemeyenlere neler tavsiye ediyorsunuz?

Zeynep Sedef Aydemir; Pandemi tüm dünya genelinde olağanüstü bir olay olduğu için insanların bu süreçte gündelik yaşantılarının, yeme düzenlerinin şaşırması çok normal bir durum. Benim tavsiyem imkanı pandemi sonrası normalleşme süreciyle birlikte imkanı olanların spor salonuna gitmesi ve fiziksel aktivite düzeyine, yaşa, kiloya göre değişir ama minimum 3 gün spor yapmalarını, salona gidebilecek durumu, vakti olmayanlara ise evde yapılabilecek doğru ve programlı egzersizler yapmalarını tavsiye ederim. Yalnızca birey  daha önce hiç spor yapmamışsa veya ciddi bir sakatlığı varsa alanında uzman profesyonel bir eğitmenden destek almasını öneririm. Sporun yanında sağlıklı beslenerek yağtığınız antremanlarda  daha hızlı ve fazla verim alrsınız. Egzersiz yapmak bunun yanında sağlıklı beslenmek hem mental ve fiziksel sağlığımıza hem de estetik olarak bedenimize yapabileceğimiz en güzel yatırımdır.

Savaş Uğurlu; Spor yapmak isteyenlerde hep bir kararsızlık var hangisi daha iyi hangisi etkili diye spor yapmak kilo vermek isteyenler neye göre spor yapmalılar?

Zeynep Sedef Aydemir; Birey hedefine, aktivite düzeyine, yaşam tarzına uygun bir spor dalı seçmeli. Kimi üyelerim ‘sadece sıkılaşmak ve esnemek istiyorum’ talebiyle geliyorlar. Onlarla reformer pilates dersi yaparken ; ‘kilo vermek istiyorum’ veya ‘kas kütlemi arttırıp hacim kazanmak istiyorum’ talebiyle gelen üyelerime başka antrenman metotlarını uyguluyorum. Daha basit cevap vermek gerekirse kilo vermek isteyen kişi yediklerine dikkat edip hayatına hareket katarsa zaten zamanla kilo kaybı yaşayacaktır. Profesyonel bir hocayla bu hedefine daha kısa zamanda, daha doğru şekilde ve sakatlık riski minumum seviyede ulaşacaktır.

Savaş Uğurlu; Kilo aldık spor yapmalıyız diyenler en çok kadınlar damı artış erkelerdemi?

Zeynep Sedef Aydemir; Genel olarak erkekler spora daha meraklı fakat özellikle pandemi sonrası kadınlarda estetik güzellik daha önemli ve ön planda olduğu için kadınlarda da spora ilgi ve istek arttı.

Savaş Uğurlu; En etkili spor ile zayıflama hangisinde siz neler önerirsiniz? Spor yapmak isteyenler nereden nasıl başlamalı?  Yani Pilates aslen kilo verme amaçlı mı? Esneklik ve sıkılaşma amaçlı mıdır?

Zeynep Sedef Aydemir; En etkili kilo verme yöntemi diye bir şey yok. Az önce bahsettiğim gibi kişi yaşına, kilosuna, sağlık duruma göre kendine en uygun sporu yapmalı. Gereken düzen ve disiplin ile ister spor salonunda ister evde yapılabilecek egzersizler ile kilo verilebilir. Pilatese gelecek olursak; Kilo verme üzerinde etkileri kanıtlanan pilates, kas yapısını bütün haline getirerek vücudun daha ince görünmesini sağlar. Bu sayede daha dinç ve zarif bir görünüm kazanılarak vücut esnekliğine kavuşulur. Aletli pilatesin babası sayılan Joseph Pilates ne demiş; “10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek, 30 derste farklı bir bedene sahip olacaksınız.” Ben bir eğitmen olarak kişinin bir sağlık/sakatlık problemi yoksa haftanın minimum 3 günü ağırlık egzersizleriyle ve bunun yanında cardio ve pilates ile çeşitli bir program hazırlayıp. Bu program üzerinden ilerliyorum.

Savaş Uğurlu; Her dönem yeni bir egzersiz sistemi çıkıyor. Bu da insanları denemeye mi teşvik ediyor? Yani bir nevi meraktan mı modadan mı?

Zeynep Sedef Aydemir; Meraktan olduğunu düşünüyorum. İnsanlar, özellikle sporla iç içe olanlar yeni çıkan bir spor akımını, spor aletini veya bir spor egzersizini kendi deneyimleyerek bedeninde yaratacağı etkiyi merak eder. Moda olması da bu yeni ‘şeyi’ deneyenler çoğaldıkça duyulur ve popülerleşir.

Savaş Uğurlu; Pilates sadece bedensel değil zihinsel sağlıkta da etkisi yüksek mi?

Zeynep Sedef Aydemir; Pilatesin sadece bedensel etkisinden söz etmek çok yanlış olur. Pilates hem bedenimize hem de zihnimize oldukça faydalı bir egzersiz yöntemidir. Joseph Pilates, kendi metodunu Contrology-Kontrol Bilimi olarak adlandırmıştır. Çünkü metodunun, kasları kontrol etmek için zihni kullandığına inanır. Pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için contrology (kontrol bilimi) olarak adlandırdı. Bunu da Joseph pilates yine şöyle açıklamıştır: ‘Pilates, bedenin, zihnin ve ruhun bütünsel koordinasyonudur.’ Pilatesin zihin ve dikkat gerektiren bir spor olması sebebiyle, konsantrasyon ve koordinasyonunuz gelişme gösterir.

Savaş Uğurlu; Pilates basit gibi görünse de aslında riskli bir spor şekli midir?

Zeynep Sedef Aydemir; Pilates sakatlıkları düzelten bir spor olmasının yanı sıra kişinin elle tutulur bir spor geçmişi , tecrübesi yoksa kesinlikle riskli bir spor biçimidir. Doğru beden analizleri ile bilinçli bir eğitmen eşliğinde yapılmazsa dönüşü olmayan sakatlıklara yol açabilir.

Savaş Uğurlu; Peki pilates yapan kişiler nasıl beslenmeli?

Zeynep Sedef Aydemir; Öncelikle spor yapan/yapmayan herkes yağlı kızartmalardan, fast-food’dan ,basit şekerden ,paketli gıdalardan uzak durmalı. Spor yapanlar için egzersiz öncesi son öğün alımı en az 1-5,2 saat önce olmalı ve ağırlık yapacak şeyler tüketilmemeli (karbonhidrat ve protein bakımından zengin dengeli bir öğün tercih edilebilir.) Egzersiz sonrası öğünde protein mutlaka olmalı. Fazla kilo sorunu olan ,kilo vermek isteyen kişilere dengeli beslenmenin yanında akşam 19:00dan sonra herhangi bir şey tüketmemelerini öneririm. Bunun dışında ek takviye olarak magnezyum , kalsiyum ve omega-3 desteği almalarını öneriririm.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.