Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'de Tanju Özcan ile birlikte 13 kişiye af

CHP'de Tanju Özcan ile birlikte 13 kişiye af

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2023 18:57
Haber Güncellenme Tarihi: 27.11.2023 18:57
Kaynak: Haber Merkezi
breakingnews.com.tr
CHP'de Tanju Özcan ile birlikte 13 kişiye af

Elif ER BULUT/ANKARA, (DHA)- CHP Sözcüsü Deniz Yücel, "Bolu Belediye Başkanı Sayın Tanju Özcan'ın da dahil olduğu 13 arkadaşımızın Parti Meclisimiz kararıyla affedilmesine ve yeniden üyeliklerine karar verildi" dedi. 
CHP'li Yücel, Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi toplantılarının ardından basın toplantısı düzenledi. Yücel, 50 1 tartışmalarına ilişkin, "AKP ve MHP arasında tırmanan bu krizin nereye varacağını bilmiyoruz ancak şunu biliyoruz. Biz bu tartışma ve suni gündemlerin tarafı değiliz. Varlığını Anayasa'ya borçlu olup da, Anayasa'yı ihlal edenlerle, Anayasa değişikliğini tartışmak için masaya oturmamız söz konusu bile olamaz. AKP ve MHP'yi buradan açıkça uyarıyoruz. Vatandaşı zerre dahi ilgilendirmeyen konularla gündemi meşgul etmeyin. Yumurtanın tanesi 7 lira, 30'lu yumurta 210 lira olmuşken, beyaz peynirin kilosu 300, kıymanın kilosu 400 lira olmuşken seçimlerden bu yana akaryakıt fiyatları yüzde 100 artmışken, kira artışları son bir yıla kıyasla, yüzde 300'leri aşmışken Anayasa değişikliğini, 50 1'i konuşmaya utanmıyor musunuz? Milletimiz geçim derdiyle ve hayat pahalılığıyla inim inim inlerken, kendi saltanatınızı sürdürme derdine düşmeniz ayıp değil mi?" dedi.
'HERKESİN SESİNİ YÜKSELTMESİ GEREK'
Yücel, Gazze konusunda hamasetten uzak, Filistinlilerin haklarını koruyacak bir politika izleme konusunda kararlı olduklarını vurgulayarak, "Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, 120 Sosyalist Enternasyonal üyesi siyasi partinin liderine, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin bir mektup göndererek 'Bu katliamları önlemek için dünyadaki siyasi akrabalarımıza büyük bir görev düşüyor' dedi. Kalıcı ateşkes için inisiyatif alınması çağrısında bulundu. Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Geçen yüzyılda soykırım felaketini yaşayan Bosna bizim hassas olduğumuz bir yer. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, hafta sonu 'Devlet Günü' etkinlikleri çerçevesinde Bosna Hersek'e gitti, temaslarda bulundu. Oradan da Filistin mesajı verdi. Biz Bosna'da yaşananların benzerinin Gazze'de yaşanmaması için herkesin sesini yükseltmesi gerektiğini söylemekten vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. 
'ASGARİ ÜCRET TEK ZAMLA GEÇİŞTİRİLEMEZ'
Yücel, asgari ücret tartışmalarıyla ilgili "Türkiye'de her 2 kişiden biri asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücret istisnai ücret olması gerekirken, Erdoğan Türkiye'sinde asgari ücret olağan ücret haline gelmiş durumdadır. Yoksulluk sınırının 44 bin lira olduğu ülkemizde insanlar 11 bin lirayla, yani yoksulluk sınırının 4'te biriyle geçinmeye mecbur bırakılıyor. Bu hiperenflasyon ortamında, asgari ücrete yıl içinde sadece tek zam yapılarak geçiştirilmesi düşünülemez. Faizi önce düşüren sonra yükselten, sonra 'nas' diyerek yine düşüren, şimdi de yeniden yükselten AKP iktidarının, bu derin yoksulluk ve hayat pahalılığında hiç mi sorumluluğu yok? Dövizi uçuran, bütçe açığını büyüten, üretime zerre katkısı olmayan ekonomi politikalarının, enflasyonist ortama hiç mi etkisi yok" dedi.
Yücel, 4 Eylül 2024 tarihinde Parti Meclisini Sivas'ta toplama kararı aldıklarını belirterek, "5 Eylül 2024 tarihinde tüzük komisyonunun son toplantısını yaparak 6, 7, 8 ve 9 Eylül tarihlerinde partimizin kuruluş yıldönümüne tamamlanacak şekilde tüzük kurultayımızı gerçekleştirmeyi planladık ve 9 Eylül'de tüzük kurultayımız sonrasında da program kurultayımızın hazırlığına yönelik, program kurultayımızın ilk toplantısını da yapmaya karar verdik" dedi.
Yücel, belediye başkan adaylıkları, belediye meclis üyesi adaylıkları, aday adaylıkları ve il genel meclis üyesi aday adaylıklarıyla ilgili başvuru süresini taleplerin yoğun olması ve halen devam etmesi nedeniyle 5 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verdiklerini belirtti.
'13 KİŞİ AFFEDİLDİ'
CHP'den ihraç edilen isimlerin affıyla ilgili de açıklama yapan Yücel, "Partimizin 100'üncü yıl dönümü nedeniyle prensip olarak bir 100 yıl affı konusunda prensip kararı almıştık. Af talepleriyle ilgili bugün içinde Bolu Belediye Başkanı Sayın Tanju Özcan'ın da dahil olduğu 13 kişinin, 13 arkadaşımızın affı görüşüldü ve 13 arkadaşımızın Parti Meclisimizin kararıyla affedilmesine ve yeniden üyeliklerine karar verildi" diye konuştu.
Yücel, Özgür Özel'in, Tanju Özcan'ın geri dönüşü ile ilgili Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceği yönündeki sözleri hatırlatılması üzerine, "Böyle bir görüşme oldu, olduğunu biliyorum. Bunu Parti Meclisi gündemine getirmeden önce öyle bir görüşme yapıldığını biliyorum. Geçmiş dönem genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da af konusunda olumlu bir görüşü olduğunu biliyorum" ifadelerini kullandı. 
'ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BİR ARAYA GELEBİLİRLER'
Yücel, Özgür Özel ile Meral Akşener arasında görüşme olup olmayacağı ile ilgili, "Bu ülkedeki mevcut düzenin değişmesi gerektiğini düşünen tüm siyasi partilerle biz temaslarımızı sürdürüyoruz. Meral Akşener Hanımefendinin Genel Başkanımız Sayın Öznur Özel'in kurultayda seçildikten sonra göreve geldikten sonra arayıp hayırlı olsun dediğini kamuoyuyla paylaşmıştık. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde her iki lider de bir araya gelebilirler; ancak şu an için bu konuda bir tarih ve gün vermem mümkün değil" dedi. (DHA)  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.