TÜRKİYE'DE SAÇ EKİMİ HAKKINDA EN MERAK EDİLEN 7 SORU VE CEVABI

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TÜRKİYE'DE SAÇ EKİMİ HAKKINDA EN MERAK EDİLEN 7 SORU VE CEVABI

Kişinin görünümünü tamamlayan faktörlerden biri olan saçlarımız belirli nedenlere bağlı olarak zamanla seyrekleşebilir, dökülebilir. Dahası, yine belirli nedenlere bağlı olarak kafa derimizde belirli kellikler meydana gelebilir. Dünyada her geçen gün daha da yaygın olarak görülen saç deformasyonlarında adeta bir kurtarıcı olan saç ekimi işlemi, Türkiye’de en çok yapılan uygulamalardan biridir. 

Vedat Tosun Clinic tarafından hastalara sunulan farklı saç ekimi teknikleri, uygun fiyatlar, yüksek hizmet kalitesi gibi birçok farklı sebebe bağlı olarak saç ekimi uygulamalarını Türkiye’de yaptırmak isteyen hastalar her geçen gün artarken Türkiye de saç ekiminde bir dünya markası haline gelmektedir. 

Popülerliğini koruyan hatta gün geçtikçe artıran saç ekimi uygulamaları, maalesef bu yüksek talep karşısında özellikle internette bir bilgi kirliliğine de yol açmaktadır. Gerek olası yanlış bilgilerin önüne geçmek için gerekse merak edilen sorulara en doğru cevapları verebilmek için Türkiye’de saç ekimi hakkında merak edilenleri bir araya getirdik. 

Soru; Türkiye’de saç ekimi neden bu kadar popüler?

Cevap; Türkiye’de saç ekimi yaptırmanın popüler olmasının birçok nedeni bulunmakta. Kuşkusuz ki bu nedenlerin en başında Vedat Tosun Clinic gibi hastaların konforunu ön planda tutan, yüksek hasta memnuniyeti odaklı kliniklerdir. Bununla birlikte Türkiye’de saç ekimi yapan merkezlerin sunduğu ücretsiz konsültasyon ve yüksek hizmet kalitesi de Türkiye’yi saç ekimi uygulamalarında dünyada giderek daha da popülerleştirmektedir. Dünyada her geçen gün daha da büyük bir hasta grubunu yeni saçlarına kavuşturan Türkiye, hizmet kalitesinin yanı sıra hastalara verdiği saç bakım yönlendirmeleri sayesinde de uygulamaların ömürlük olmasını sağlamaktadır. Başta saydığımız bu nedenler olmak üzere birçok etkin faktör, günümüzde Türkiye’de saç ekimi işlemi yaptırmayı popüler hale getirmektedir. 

Soru; Türkiye’de saç ekimi yaptırmak ucuz mu?

Cevap; Türkiye’de söz konusu saç ekimi olduğunda, dünyadaki kliniklerle bir karşılaştırma yaparsak rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye’de saç ekimi işlemi yaptırmak çok daha ucuz ve ekonomiktir. Bunun birkaç farklı nedeni bulunmaktadır. İlk neden olarak Türkiye’nin iktisadi durumunu gösterebiliriz. Euro ve dolar bazında fiyat karşılaştırmaları yaptığımızda aradaki kur farkı nedeniyle Türkiye’de saç ekimi işlemi yaptırmak diğer ülkelere göre çok daha düşük maliyetlidir. İktisadi durumun yanı sıra ülkede başta Vedat Tosun Clinic olmak üzere yüksek hizmet kalitesini düşük fiyatlara sunan alanında başarılı, saç ekimi kliniği bulunmasıdır. Saç ekimi uygulamaları yaygınlaştıkça gerek ülkedeki sağlık sisteminin sağladıkları gerekse ekiplerin uzmanlaştıkça daha düşük maliyetlerle, daha kısa sürede başarılı sonuçlar çıkarması nedeniyle saç ekimi işlemleri her geçen gün çok daha ekonomik olmaktadır. Tüm bu nedenlerin yanı sıra ülkede son yıllarda yükselişe geçen sağlık turizminin de saç ekimi fiyatlarına etkisi bulunmaktadır. Sağlık turizminin ülke ekonomisine sağladığı yüksek kazanç sayesinde Türkiye’de, Vedat Tosun Clinic başta olmak üzere, saç ekimi uygulamaları yaptırmak hem sağlık turizmini desteklemekte hem de ülkeye sağlanan döviz girdisi nedeniyle ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Soru; Türkiye’de saç ekimi yaptırmanın hastaya sağladığı dezavantajlar ve avantajlar nelerdir?

Cevap; Gün geçtikçe sağlık sektöründeki yerini daha da sağlamlaştıran ve saç ekiminde adeta bir marka haline gelen Türkiye, saç ekimi yaptırmak isteyen hasta adaylarına birçok avantaj sağlamaktadır. Kuşkusuz ki söz konusu avantajlar olduğunda ilk akla gelen saç ekimi fiyatlarının diğer ülkelere göre çok daha ekonomik oluşudur. Bununla birlikte Vedat Tosun Clinic gibi saç ekiminde lider kliniklerin sağladığı hasta odaklı sağlık politikası, hastaların saç ekimi işleminin her aşamasında bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi, saç ekimi yaptırmak isteyenler için oldukça güven teşkil eden hususlardır. Saç ekimin oldukça yaygın şekilde yapılması sayesinde Türkiye’deki saç ekimi uzmanlarının dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösteren meslektaşlarına oranla çok daha fazla vaka sayısı ile karşılaşması ve tecrübe edinmesi de Türkiye’de saç ekimi yaptırmanın önemli avantajları arasında sayılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak bir diğer neden ise Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumdur. Birçok ulaşım yolu için transit bir lokasyonolan Türkiye, gerek Avrupa’dan gerekse Ortadoğu ve hatta Afrika’dan gelecek birçok hasta adayı için ulaşımı kolay bir ülkedir. Her durum ve olay da olduğu gibi bir konuda avantajlardan bahsediyorsak dezavantajlardan da bahsetmek gerekir. Karşılaştırma yaptığımızda avantajlar daha ağır bassa da Türkiye’de saç ekimi yaptırmanın bazı dezavantajları da bulunmaktadır.  Aslında bunu sadece Türkiye ile sınırlandırmamak gerekir. Türkiye’de saç ekiminin dezavantajları değil, saç ekimi yaptırmanın dezavantajları nelerdir desek daha doğru olur sanırım. Saç ekimi yaptırmanın başlıca dezavantajı kuşkusuz ki yeterli uzmanlığı bulunmayan bir merkezde saç ekimi yaptırmaktır. Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda planlanmadan yapılan yanlış saç ekimleri sadece kötü görünümüne değil aynı zamanda kısa zamanda dökülmelere yol açacağı için başarısız sonuçlara da neden olacaktır. Bununla birlikte uygulama öncesi doğru test ve tetkiklerin yapılmaması da saç ekimi yaptırmanın riskleri arasında yer alır. Yetersiz tetkik sonrası oluşabilecek her komplikasyon hastalar için hem sağlık hem zaman hem de para kaybı olabilmektedir. 

Soru; Türkiye’de saç ekimi yapılırken hangi yöntemler kullanılıyor?

Cevap; Türkiye’de en çok tercih edilen saç ekimi yöntemleri kuşkusuz ki FUE ve DHI veya bir diğer adıyla CHOI yöntemidir. Günümüzde FUT tekniği bazı kliniklerde kullanılmaya devam etse de Türkiye’de artık pek tercih edilmemektedir. FUE ve DHI teknikleri ile kısa sürede etkin sonuçlar alınabilen saç ekimi işlemlerinde, son yıllarda FUE tekniğinin bir ileri teknolojisi olarak kabul edilen SAFİR FUE tekniği ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Dünyadaki saç ekimi işlemlerine adeta yön veren ülkelerden biri olan Türkiye, saç ekiminde FUE ve SAFİR FUE yöntemini başarıyla uygulayan ülkelerin başında gelmektedir. Donör bölge dediğimiz verici bölgeden saç köklerinin tek tek alınarak ekim işleminin yapılmasıyla gerçekleşen FUE yöntemi, FUT tekniğine göre çok daha hızlı iyileşme sunmakta ve donör bölgede, FUT tekniğinde olduğu gibi iz bırakmamaktadır. Direct Hair Implanter veya kısa ismiyle DHI yöntemi ise Türkiye’de yaygın olarak başvurulan bir diğer yöntemdir. Özellikle dar alanlarda etkili olan ve daha hızlı şekilde saç ekiminin tamamlanmasını sağlayan DHI yöntemi, oldukça konforlu bir saç ekimi süreci sağlamaktadır. 

Soru; Türkiye’de saç ekimi merkezi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Cevap; Başarılı bir saç ekimi sürecinden bahsedebilmek için alanında yetkin, yılları aşan tecrübeli bir ekibin gerekliliğinin altını çizmek gerekir. Vedat Tosun Clinic gibi 10 yılları aşan tecrübesi, hasta kabulüne başladığı günden bu yana yaklaşık 15.000 kişiye hizmet veren uzman ekibi olan kliniklerin tercih edilmesi, saç ekimi operasyonlarının başarılı şekilde tamamlanması için ilk adımdır. Saç ekimi operasyonları güvenilir ve konforlu olmakla birlikte amatör ekiplerle yapılan ekimler maalesef hastalarda büyük hayal kırıklıklarına neden olmaktadır. Başarılı bir süreç için yetkin bir saç ekimi merkezi seçmek gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz tecrübenin yanı sıra, seçeceğiniz saç ekimi merkezinin size özel planlama yapıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Her yüz, her hasta, her ifade farklıdır. Saç ekimi işlemleri ancak hastaların ihtiyaçlarına uygun şekilde planlandıklarında doğru ve başarılı sonuçlar verir. Seçilecek merkezin kişiye özel planlama yapmasının yanı sıra hastaları her bir adımda takip eden onları doğru şekilde bilgilendirip yönlendiren merkezler olmasına dikkat edilmelidir.

Soru; Saç ekiminde Türkiye’nin diğer ülkelerden farkı nedir?

Cevap; Türkiye’de saç ekimi işlemleri, oldukça ciddiye alınan ve her bir adımı hassas şekilde özenle planlanan işlemlerdir. Türkiye’nin saç ekiminde lider konumda olmasının getirdiği ekstra hassasiyetin yanı sıra Türkiye’de saç ekimi diğer ülkelerden farklı olarak aşamalar halinde ilerlemektedir. Hastalara sağlanan ücretsiz konsültasyon ve kişiye özel planlamanın yanı sıra sağlık turizmi kapsamında hastaların konaklamalarına ve havaalanı transferlerine de yardımcı olunmaktadır. Bununla birlikte Vedat Tosun Clinic gibi dünyanın birçok farklı bölgesinden hasta kabul eden saç ekimi merkezlerinde hasta karşılamaları bilingual, trilingual görevlilerle yapılmaktadır. Böylelikle saç ekimi adayları herhangi bir iletişim sorunuyla karşılaşmamakta, saç ekimi süreçleriyle ilgili bilgilendirmeler doğru ve etkin şekilde yapılabilmektedir. 

Soru;  Türkiye’de saç ekimi nasıl yapılıyor?

Cevap; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Türkiye’de saç ekimi çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Ücretsiz konsültasyon / danışmanlıkla başlayan saç ekimi, akabinde randevunun oluşturulmasıyla devam etmektedir. Saç ekimi için randevusu oluşturulan saç ekimi adaylarından saç ekimi işlemine uygunluklarını tespit edebilmek için bazı test ve tetkikler istenmektedir. Böylelikle sürecin her bir aşamasında hastaların sağlığı odaklı gidilmekte ve saç ekimi işlemi maksimum güvenle tamamlanmaktadır. İhtiyaç duyulan testlerin tamamlanmasının akabinde saç ekimi adayı için yeniden konsültasyon düzenlenir. Bu konsültasyon aşamasında hastanın ihtiyaçları yeniden gözden geçirilir ve bir yol haritası belirlenir. Sonraki aşamada ise belirlenen yol haritası detaylandırılır ve ilgili hasta için kişiye özel bir saç ekimi protokolü oluşturulur. Bu protokol, hastaların operasyon tarihinin belirlenmesini de içermektedir. Operasyon aşamasında ise hastalara lokal anesteziuygulanarak konsültasyon esnasında belirlenen yol haritası kapsamında saç ekimi işlemi tamamlanır.  Saç ekimi operasyonundan 2 gün sonra ilk yıkama gerçekleştirilir. Bakım ve kontrol yapılarak saç ekimi işleminin ilk sonucu değerlendirilir. Saç ekimi operasyonlarını başarılı kılan etkenlerden biri de ekim sonrası hastaların bakım ve yıkamalarını doğru şekilde yapmalarıdır. İlk sonucun değerlendirilmesinin akabinde saç ekimi hastalarına bundan sonraki süreçte neler yapıp neler yapmamaları gerektiği anlatılır. Detaylı bilgilendirmenin akabinde iyileşme dönemi ile ilgili hastalara genel eğitim verilir.

 

Anahtar Kelimeler:
Saudi Aramco ABD merkezli Valvoline'ın yan kuruluşu VGP'yi 2,65 milyar dolara satın aldıÖnceki Haber

Saudi Aramco ABD merkezli Valvoline'ın y...

Sayıştay Başsavcılığına atama kararı Resmi Gazete'deSonraki Haber

Sayıştay Başsavcılığına atama kararı Res...

Yorum Yazın