Semra Binay

Semra Binay

Mail: [email protected]

İŞ HAYATINDA ZARAFET (KURUMSAL DAVRANIŞ) KURALLARININ AMACI NEDİR?

Bir insan temel eğitimden lisans eğitimine kadar ortalama 16 yıl eğitim alıyor. Meslek sahıbı olmak adına alınan bu eğitimler karıyerdeki başarıya ulaşmak için tek kanatlı bir kuş gibi yarım kalır. Mesleki eğitimin yanında bireyler protokolü, hitabı, tokalaşmayı, giyinmeyı, davet kurallarını ast üst ilişkilerini ve bir çok detayı öğrenip hayata geçirdiğinde bir çok rakibini geride bırakarak hayranlık  ve saygı uyandıracaktır.


Mesleki başarı; bilgi ve tecrube kadar  " kurumsal ilişkilerde " iyi olmakla mümkündür. Yani kurumsal davranış kurallarını bilmekle mümkündür. "USUL ESASTAN ÖNCE GELİR."

Adab-ı muaşeret nedir ?

_____

Adab-ı muaseret ; davranışları düzenleyip,denetlemeye yönelik "davranış ve görgü kurallarıdır" 
İş ,sosyal ,evlilik vs. ilişkilerinde kısaca insanın olduğu her yerde kişilere karşılıklı kendilerini iyi ve değerli hissettiren görgü kurallarıdır.. kendinize yapıldıgında hoşunıza giden bir davranışı bir başkasına da sizin yapmanız diyebiliriz.

-------

Temeli Tanzımat dönemlerine kadar dayanan , Osmanlı döneminde çeşitli yazılı kaynakçalarla yaygınlaşan kültür, örf ,adet, din kurallarını içerirken günümüzde batı kaynaklı olan adab-ı muaşeret modernleşmenin ortak dilidir. Çünkü zarif bir beden diline sahip olmak her lisandan insanla doğru iletişimi başlatır. Tüm kapıları açan bir anahtardır.Aslında kültürümüz adabı muaşeret bakımından oldukça zengin ve donanımlıdır. Ancak zaman içinde nesilden nesile aktarılırken yetersiz ve özensiz kaldı.

Adab -ı muaşeretin mutfağı ailedir. Görgü, adap kuralları önce ailede öğrenilir. Çocuklar, anne baba ve aile bireylerini rol model alır ve ileriki yaşantısında gördüklerini uygular.  Bugün görüyoruz ki kabalık ,zorbalık şiddet ve saygısızlığın başladığı yer ailedir.Tabiki sonradan öğrenilebilinir kurallardır. Kişi kendini geliştirip yetiştirebilir.

Toplumda "hiç" ya da "saygın" olmak bizim elimizde.

-Atalarımızdan miras kalan adab- ı muaşeret neden  yok oluyor.?

-Kentleşme, kültürel yozluk, internet çağı gereği diğer kültürlere özenti başlıca sebepler. Ve bir önemli nokta yeni nesilin "ben" Merkezli yetiştirilmesi. Başkalarından önce benim ne istediğim önemli düşüncesiyle saygı ve empatı geliştiremeyen bir toplum yaratılması zarafete gölge düşüren bir yetiştirme biçimi. Sosyal hayatta ve sosyal medyada mahçubiyet yoksunu, kılık ,kıyafet ,edep  yoksunu gençlerin çoğalmasının başlıca sebebi "benci" yetişmeleridir .

-------

Günümüzde en belirgin olarak değişen adabı muaşeret kuralı hangisidir?

-En büyük değişim Türkçe dili bozuldu gençler kendi dil jargonunu oluşturdu.

Bir diğer yozlaşma ise  GÖSTERİŞ yapmak..  İnsanlar olmadıkları herşey gibi görünüyor, yenilen içileni sosyal medyada paylaşıyor.Bunlar bizim ve tüm medenıyetlerin görgü kurallarına aykırıdır.Büyüklerinin yanında saygısız konuşma , yaşlılara yer vermeme, küfür, aşırı açık ve yırtık pırtık giyim,  selamlaşmamak başlıca  değer kayıplarıdır. Bunlar "özgürlük kılıfı" altında  ,sana ne kime ne şeklinde yanlış yetiştirilmişliğin meyveleridir.

MARİFET, İLTİFATA TABİDİR

Günümüzde İnsanlar teşekkür ve iltifatta oldukça cimri davranıyor. İltifat ettiğinde kendi değeri düşüyor hissine kapılıyor. Oysaki iltifat ,taktir ve teşekkürde bonkör olmak teşvik demektir. insanların motıvasyonunu artırır.

İltifat etmenin ruhsal açıdan da çokca pozitif katkıları mevcuttur. Ve bir süre sonra cevrenızdeki diğer kişilerinde birbirine aynı şekilde olumlu yaklaşımını gözlemlersiniz.

 "Nazik olun çünkü karşılaştığınız herkes , farketmediğiniz zorluklarla boğuşuyor".

---  SİHİRLİ 3 KELİME (LÜTFEN, PARDON, TEŞEKKÜR EDERİM)

Gün içinde "lütfen "  kelimesini kaç kere kullandığımıza dikkat edelim. Nezaketin en temel kapılarını açan sihirli kelimelerin başında  "lütfen" ve "teşekkür ederim " gelmektedir. Çokça kullanmaya gayret edelim.

-Sizi daha çekici gösterir.

-Karşınızdakileri mutlu eder.

-Pozitif bakış katar.

Saygı ve hürmet görürsünüz

Adab-ı muaşeret de verdiğinizin karşılığını mutlaka alırsınız..

Yorum Yazın