Takip Edin

Genel

Hışto’nun küresi… İddia: Büyülüdür, nazardan, kötülükten korur

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da ele geçirilen, astronomik araştırmalarda, denizcilikte veya astrolojik kehanet amaçlı kullanıldığı iddia edilen ‘gökküre’nin sırrı çözülmeye çalışılıyor. Şüpheli A.K., “Küre, Emevi halifesi tarafından dedemiz Hışto Seyit İmam Mehmed’e verilmiş” dedi.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, el konulan küre üzerinde müze araştırmacılardan oluşan 3 kişilik heyet inceleme yaparak rapor hazırladı. Raporda, özetle şunlar kaydedildi: “Söz konusu eser, ahşap kutu içerisinde yer alan pirinç küreden oluşmaktadır. Kürenin içinde muhafaza edildiği kutunun üst kapağında Arapça olarak ‘Denizin enginliğinde, gemi imdada yetişir, avantaj ise havadır. Hamdolsun suyun akışı gemiyi çeker, en çok hamdetmeyi gerektiren avantajlı işlerdir’ yazılmaktadır. Pirinç malzemeden yapılmış 49.5 çapındaki kürenin üzerinde ise insan tasvirleri, hayvan figürleri, Arapça yazılar ile astrolojik tasvir ve şekiller yer almaktadır. Ayrıca Şamanizmi simgeleyen tasvir ve betimlemeler de bulunmaktadır. Yapılan araştırmamızda kürenin bilim kaynaklarında ‘brass celestial’ olarak adlandırıldığı, Türkçe karşılığının ise ‘pirinçten yapılmış gökküre’ olduğu belirlenmiş olup, hem doğu hem de batı uygarlıklarında mevcut olduğu anlaşılmıştır. Pirinç kürenin üzerindeki bezemeler, betimlemeler ve Arapça yazıların İran’daki örnekleriyle benzerlik gösterdiği anlaşılmaktadır. Küre, Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kanunu kapsamına girmektedir. Yurtiçi alımı-satımı ile yurtdışına çıkarılması yasaktır. Astronomi araştırmaları, denizcilikte yön bulma, astrolojik kehanetlerde kullanıldığı değerlendirilmektedir.”

SIRRI BÜYÜLÜDÜR

Küreyi 1 milyon dolara satmak isterken yakalanan A.K. ifadesinde kürenin dedelerine ait olduğunu, Hışto ailesince kürenin muhafaza edilerek bugünlere getirildiğini öne sürdü. A.K.’nin kürenin Hışto ailesine ait olduğuna dair emniyette sunduğu yazıda ise küre için şöyle deniliyor: “Dikişsiz bilim harikası kusursuz küremiz, altı köşeli, koka ağacından yapılmış, kabeyi Beytullaha benzer çok kıymetli kutu içinde muhafaza edilmektedir. Emevi Hükümdarı Hazreti Abbas’ın soyundan Cihangir Ailesi’nden halife Cihangir Ebu Hasan küreyi eline alarak çok etkileniyor. İkiz kürenin birini dedemiz o dönem medrese imamı olan İmamı Musayı Kazım’ın oğlu Hışto Seyit İmam Mehmed dedemize veriyor. Seyit Mehmed dedemiz çok bilgiliymiş, halife tüm medrese imamlarını imtihan ediyor. Halife Cihangir Hasan dedemiz Seyit Mehmed’e hayran kalıyor. Bu bilim küresini dedemize hediye ediyor.

BİLGİSİ SENDEDİR

Diyor ki ‘Ey sofu Şeyh İmamı Mehmed sana ve bilge insanlığına hayran kaldım. Bu bilim küresine ancak sen incelersin, bilgisi sendedir.’ Dedelerimiz daha sonra Horasan’a gitmiş, buradan da Anadolu’ya göç etmişler. Küre dedelerimizden bize miras kaldı. O dönem halife Cihangir Hasan’da kalan öbür ikiz küre ise bugün İngiltere Londra British Museum’da sergilenmektedir. Bu kürenin eşidir. Küre dedelerimiz tarafından muhafaza edilerek bugüne getirilmiştir. Kürenin sırrı büyülüdür. Nazardan ve her türlü kötülüklerden koruyucu özelliği vardır. Kürenin olduğu yerde nazar değmez, hiçbir kötülük olmaz. Onun için dedelerimiz tarafından ocağımızda kutsal olarak saklanmıştır. Dikişsiz Antik Küre, Hışto Ocağı’na aittir.”

İKİZİ BRİTİSH MUSEUM’DAN SORULACAK

ANKARA Emniyet Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, A.K.’nin ikametinde sakladığı tarih eserleri satmaya çalıştığı istihbaratı üzerine harekete geçti. A.K.’nin evine düzenlenen operasyonda, 28 sikke ile üzerinde insan ve hayvan figürleri, Arapça, Farsça ve henüz belirlenemeyen dillerde yazılar ve astrolojik şekillerin yer aldığı pirinç küre ele geçirildi. Bilirkişi raporunda ise “Kürenin üzerinde insan tasvirleri, hayvan figürleri, Arapça yazılar ile astrolojik tasvir ve şekiller yer almaktadır. Yurtiçinde alımı-satımı, yurtdışına çıkarılması yasak” olduğu vurgulandı. El konulan Gökküre, Etnografya Müzesi’nde korumaya alınırken, ikizinin İngiltere Londra British Museum’da olduğu iddiası üzerine çalışma başlatıldı. British Museum yetkilileriyle bağlantıya geçilerek, gökkürenin sırrı çözülmeye çalışılıyor.

Genel

MHP’den, 125 Bin TL Nafaka Alan Şeyma Subaşı’na Kötü Haber!

Yayınlanma tarihi

-

-

Geçtiğimiz yıl Acun Ilıcalı’dan boşanarak, 125 bin TL nafaka alan Şeyma Subaşı’na MHP’den kötü haber geldi. MHP seçimden sonra Şeyma’yı yakından ilgilendiren süresiz nafaka sisteminin değiştirilmesi için Meclis’e teklif sunacak.

MHP, Acun Ilıcalı’dan aylık 125 bin lira nafaka alan Şeyma Subaşı’nı da yakından ilgilendiren süresiz nafaka sisteminin değiştirilmesi için seçimden sonra Meclis’e teklif sunacağını açıklayınca gözler Subaşı’na çevrildi.

NAFAKA ÖDEMESİ 5 YIL İLE SINIRLANDIRILACAK

Geçtiğimiz yıl Acun Ilıcalı’dan boşanarak 125 bin TL nafaka almaya başlayan Şeyma Subaşı’na MHP’den kötü haber geldi. MHP’nin 31 Mart Seçimlerinin ardından Melis’e sunacağı kanun teklifine göre, Nafaka alan kadın-erkeğin mali durumunda değişiklik olmaması, yeniden evlenmeme gibi durumlarda nafaka ödemesi en fazla 5 yıl ile sınırlandırılacak. MHP’nin hazırladığı teklife göre 5 yılın sonunda mahkemeler aracılığıyla nafaka durumu yeniden değerlendirilecek. Nafakanın devamı öngörüldüğünde ise ödeme artık kamu tarafından yapılacak.

Devamını oku

Genel

TEKNOLOJİDE KADIN DERNEĞİ (WTECH) KURULDU

Yayınlanma tarihi

-

-

Dernek Kadınlara Fırsat dedi, Erkeklere %20 Kota Tanımladı

19 Mart 2019 İstanbul; Ocak ayı itibariyle 70 bireysel ve kurumsal kurucu üyesinin desteğiyle faaliyete geçen Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)’nin lansmanı kurucu üyeleri, iş ve akademi dünyasından katılımcılarla 19 Mart günü Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirildi.

Kurucu Başkanlığını 360+ Medya Kurucu Ajans Başkanı Zehra Öney’in yaptığı, Mentoro Platform Ortağı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş’ın Eş Başkanı olduğu Derneğin açılışında kuruluş hikayesi, amaç ve hedefleri, çarpıcı sektör rakamları paylaşıldı.

Derneğin Kurucu Başkanı Zehra Öney açılış konuşmasında “Beni buraya getiren hayat yolculuğum aslında Teknolojide Kadın’ın örnek bir hikayesi. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesine ve evrimleşmesine denk gelen bir jenerasyonun çocuğuyum. İş hayatına girdiğim dönem itibariyle sürekli bir değişim ve dönüşüm yaşadım Ama ben bu yolculuğumda Kadın olarak kendimi hep yalnız hissettim. “Teknoloji erkek işidir” şeklindeki kodlanmamızın ve bu alanda erkeklerin sayıca üstünlüğünün bunun en önemli nedeni. İşte bu çeşitsizliği ve kadınlardaki motivasyon kaybını ortadan kaldırarak teknoloji ve insanın gücünü tam olarak kullanmak asıl hedefimiz. Kadın odağında çalışmanın gücüne inanıyorum, Türkiye’nin en büyük gücü çalışkan, duygusal zekası yüksek Kadınlarıdır bu gücü teknoloji ile ne kadar bütünleştirir yoğunlaştırırsak Türkiye’nin o kadar ileri gideceğine inanıyorum. Yetenek yönetimi çalışmalarımızda kadınlar kadar erkekleri de %20 kota ile desteklemeyi istediğimizi özellikle belirtmek isterim“ dedi .

Dernek Eş Başkanı Selen Kocabaş da gerçekleştirdiği konuşmada derneğe katılış sürecinden bahsederek “Küresel ekonomide gelişim ve kalkınma STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik + sanat) ile mümkün.Teknoloji ve dijitalleşme ekonomiyi dönüştürüyor. STEM alanında okuyan ve çalışan kadının desteklenmesi ve iş hayatında karar alma mekanizmaları içerisinde yer alması ülkemiz ve global dünya için en büyük fırsat. Bu nedenle biz Wtech olarak STEM ve kadına odaklanarak çalışmalarımızı yürütmek istiyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki, 2023 yılı için Türkiye’de yaklaşık 34 milyon toplam istihdamın yaklaşık 3.5 milyonunun STEM istihdamı olacağı, bu ihtiyacın karşılanmasında lisans ve yüksek lisans mezunları esas alındığında yaklaşık %31 açık olacağı öngörülmektedir. %31 dediğimiz rakam çok önemli bir oran. Bu açığı kapatmamız, şu anki fırsat eşitsizliği ile mümkün değil. O nedenle kadınlar fırsat, top yekün STK’lar olarak, İş dünyası, Kamu ve Akademi hep birlikte bir bütün içerisinde ve birbirimizin değer yaratımına destek vererek önemli bir mesela haline getirmemiz ve bu taraftaki kadın güçlenmesine odaklanmamız gerekiyor. Resimin içine STEM mezunu kadınlarımızın katılması şart. İnovasyon ve yaratıcılığın temelini oluşturan STEM. Kalkınma ve büyüme de STEM ile olacak.” dedi.

Kurucu Başkan Zehra Öney ve Eş Başkan Selen Kocabaş’ın teknoloji sektöründe kadın oranları, derneğin bu alandaki planları ve projeleri hakkında görüşlerini paylaştıkları bir panel oturumu gerçekleştirildi.

Panel de Zehra Öney çarpıcı araştırma sonuçlarını da paylaşarak “Honeypot Teknoloji Endeksi 2018 raporunda, OECD ve AB’den 41 ülkeyi kapsayan araştırmanın bizim açımızdan en kıymetli sonucu; STEM bölümlerinden mezun olan kız öğrenci oranının 37.11 ile en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olması. Ama teknoloji sektörüne baktığımızda Türkiye de kadın istihdamı %9.91 oranında. Wtech olarak teknoloji araçtır, yaratan insan amaçtır diyoruz. Teknolojiyi yaratan da insandır. Teknolojiyi yaratmayı öğrenelim, teşvik edelim, kadınlarımızı bu yolda motive edelim. Dedi.

Etkinliğe katılan 220 den fazla Teknoloji, lokal global şirketlerin üst düzey temsilcileri teknoloji ve toplum kavramının öneminden ve kadınların bu alanda çeşitlenmesi ile ülke ekonosisinin küresel rekabetin güçleneceğinden bahsettiler. Katılımcılar renkli anlar da yaşadılar. Panel öncesi sahne alan Soprano Ekin Naz Kaptan performansıyla izleyicileri etkiledi. Ayrıca, etkinlik alanındaki teknolojik oyuncaklar sayesinde davetliler teknolojik deneyimler edindiler ve keyifli vakit geçirdiler.

Devamını oku

Genel

​NETFLIX, YENİ BELGESELİ GEZEGENİMİZ’İN UZUN FRAGMANINI YAYINLADI

Yayınlanma tarihi

-

-

Belgeselin Yerel Anlatıcıları Arasında Penélope Cruz ve Salma Hayek’in de Olacağı Açıklandı

Sekiz Bölümlük Bu Çığır Açan Doğal Tarih Dizisi, 5 Nisan’da Dünya Genelinde Yayınlanacak

Netflix, dünya genelinde 5 Nisan’da yayınlanacak çığır açan orijinal belgesel dizisi Gezegenimiz‘in uzun fragmanını yayınlayarak, izleyicileri hepimizin yuvası olan bu olağanüstü yerin mucizelerini paylaşmaya davet ediyor. Planet Earth‘in yaratıcılarının imzasını taşıyan sekiz bölümlük dizi, vahşi doğadaki hayvanların ve habitatlarının daha önce hiç görülmemiş çekimlerini içeriyor ve aynı zamanda, doğal dünyanın hepimiz için neden önemli olduğunu ve onu korumak için atılması gereken adımları açıkça ortaya koyuyor. Diziyle birlikte Netflix’te eşzamanlı olarak Kamera Arkası içerikleri yayınlanacak.

Belgeselin İngilizce anlatıcılığını üstlenen Sir David Attenborough’nun yanı sıra, on farklı dilde yerel anlatıcıların seslendireceği dizinin İspanyolca anlatıcıları, İspanya için Penélope Cruz ve Latin Amerika için Salma Hayek olacak.

Penélope Cruz duygularını şöyle dile getirdi: “Netflix’in Gezegenimiz belgeselinin bir parçası olmak benim için büyük bir onur. Muhteşem güzellikte bir belgesel dizisi, ayrıca çevreyi koruma konusunda tam da şu an ihtiyacımız olan çok önemli bir mesaj veriyor. Gezegenimiz’de dile getirilen tüm konulara kendimi çok yakın hissediyorum ve böyle güçlü bir yapımın ülkemdeki ve tüm dünyaki izleyicilerle buluşmasına katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyorum.”

“Gezegenimiz, doğal dünyamıza dair hayret uyandıran, ona saygı duymamız ve özen göstermemiz gerektiğini ileten ilham verici mesajıyla sınırları aşıyor” diyen Salma Hayek, sözlerine şöyle devam etti:. “Diziyi kendi memleketim olan Meksika’da, Latin Amerika’nın tamamında ve dünyanın geri kalanında İspanyolca konuşan izleyici kitlesine ulaştırmaya yardımcı olmak adına Netflix’le çalışmaktan onur duydum.”

Çekimleri dünyanın tüm kıtalarını kapsayan 50 ülkede, 600’ün üzerinde ekip üyesiyle dört yılda tamamlanan bu iddialı proje, Kuzey Kutbu’nun uzak ve vahşi doğasından gizemli derin denizlere, Afrika’nın uçsuz bucaksız manzaralarından Güney Amerika’nın çeşitlilik arz eden ormanlarına kadar dünyanın dört bir yanındaki olağanüstü habitat çeşitliliğine odaklanıyor.

“Tek Gezegen” adlı ilk bölümde, izleyiciler Brezilya yağmur ormanlarından Norveç’in Svalbard takım adalarına uzanarak, her bir hassas habitatın nasıl birbirine bağlı olduğunu ve bu gezegende hayatın sürmesi için hepsinin neden değerli olduğunu keşfedecek.

Sonraki bölümlerde, buz kaplı donmuş dünyalardan vahşi ormanlara, deniz kıyılarından çöllere ve otlaklara, açık denizlerden tatlı su bölgelerine ve ormanlara kadar, Dünya’nın önemli canlı toplulukları veya habitatları ele alınacak. Dünyanın en iyi vahşi yaşam sinematograflarından, araştırmacılarından ve bilim insanlarından bazılarını içeren geniş bir ekip ve en yeni 4K kamera teknolojisi sayesinde, her bölüm daha önce hiç filme çekilmemiş birçok göz alıcı sahne içeriyor.

Kapsamı ve iddialı prodüksiyonu bakımından eşi benzeri olmayan Gezegenimiz, dünya çapında her yaştan izleyiciyi eğlendirecek ve büyüleyecek. Daha da önemlisi, dizi hepimizin yuvası olan Dünyamız hakkında acilen harekete geçilmesi gereken kritik bir zamanda önemli bir diyaloğun başlatılmasına yardımcı olacak. İzleyiciler, çok çeşitli büyüleyici manzaraları ve tükenmekte olan çok kıymetli vahşi yaşamı keyifle izlerken, aynı zamanda doğal dünyayı korumak için hangi adımların atılması gerektiğini de keşfedecekler. “Gezegenimizin tamamında, kritik önem taşıyan bağlantılar kesintiye uğruyor,” diyen Attenborough, sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki 20 yılda yapacaklarımız, Dünya üzerindeki tüm canlıların geleceğini belirleyecek.”

Gezegenimiz‘in yapımcılığını Silverback Films, Ltd üstlenirken, dizi Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ortaklığıyla hayata geçirildi. Dizinin yapımcı koltuğunda Alastair Fothergill ve Keith Scholey oturuyor.

Devamını oku

Trend

EnglishTurkey