Yunus Çakmak, “Yabacı Kahveler Türk Kahvesine Rakip Olamaz.”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yunus Çakmak, “Yabacı Kahveler Türk Kahvesine Rakip Olamaz.”

Kahve, tüm dünyayı birbirine bağlayan nefis bir içecek. Hepimizin ortak dili. Her ülkede severek içilen kahvenin kültürü yerine göre farklılıklar gösteriyor. Olur da ileride başka ülkelere giderseniz şaşırmayın, alışık olun diye işin ehli olan Yunus Çakmak ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Breaking News; Bizler sizi tanıyoruz ama tanımayanlar için kendinizden bahsedermisiniz.? 

Yunus Çakmak;  Sektöre 2004 yılında Türkiye’nin en büyük kahve zinciri ile başladım. İtalya ve Hollanda’da profesyonel kahve eğitimleri aldım. Sonrasın da, Türkiye’de bir akademi kurarak profesyonel Baristalar yetiştirmeye başladım. Kahve sektöründe eğitimlerim ve danışmanlıklarımla hatırı sayılır yer edindim. Şuanda da cafe açmak isteyen kişilere danışmanlık vermeye devam ediyorum. 
Breaking News; Sadece Türk kahvesi değil, son zamanlarda farklı yabancı kahve zincirleri ve üçüncü dalga kahveciler de Türkiye’de yaygınlaşıyor. Türk kahvesine sizce bu tür yabancı kahveler rakip diyebilirmiyiz? 

Yunus Çakmak; Türk kahvesinin 500 yıllık bir tarihi var. Her ne kadar Yunanistan ve bir kaç ülke ibrik ve cezve kahvesi söylese de dünyanın tüm ülkeleri Türk kahvesi olarak adlandırıyor. Çünkü Türk kahvesi içmesi ve sunumu kendine hastır ve özel tiryakileri vardır. Geleneklerimizde bile hala özel günlerde Türk kahvesi ikramı vazgeçilmeyecek şekilde devam etmektedir. Bu yüzden de ülkemizde yabancı kahvelere rakip olucak diyemeyiz.

Breaking News; Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs için siz kahve içilmesini ne tür faydalara değinerek önerirsiniz? 

Yunus Çakmak; Kahve düzenli olarak içildiği zaman bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Kahvelerin içine katılan aromalar bunu daha fazla destekler. Örneğin; soğuk kahvenin içerisine kefir koyarak hem inanılmaz bir lezzet hemde bağışıklığımızı güçlendirecek bir ürünle bunu daha sağlıklı hale getirebiliriz.

Breaking News; Sizce Türk kahvesini tüm dünyaya tam anlamıyla anlatabiliyormuyuz? 

Yunus Çakmak; Kendi şahsım adına üzerime düşeni fazlasıyla yapıyorum. Misal G20 zirvesinde dünya ülke başkanları ve eşlerine Türk kahvesini tanıtıp, ikramda bulundum.  Sektörde bununla ilgili maalesef bir dayanışma ve çalışma yok. Eğer ki Türk kahvesi üzerine bir proje yapmak isteyen arkadaşlar olursa seve seve bununla ilgili çalışmalar yaparız. 
 

Breaking News; Her zevke kahve tarifleri farklıdır ama sizce ülkemizde tüketilen kahve seçeneklerini örneklendirirmisiniz? 

Yunus Çakmak; Kahve aslında kişinin damak zevkine göre bir lezzettir ama prosyonel içiciler için bu farklıdır. Profesyonel içici nedir; küçük bir kahve etkinliğine katılmış birisi evde ve iş yerinde asla kahveyi öğütülmüş kullanmaz, çekirdek olarak alıp kendi öğütüp kendi hazırlar. Bu o kişinin bilinçli bir tüketici olduğunu gösterir.


Breaking News; Sizce bir kültür olan Türk Kahvesini tam anlamıyla uluslararası platformlarda anlatmak için ne gibi çalışmalar yapmak lazım?

Yunus Çakmak; Türk kahvesini tam anlamıyla anlatmak için Türkiye’nin uluslararası çalışan kurumlarıyla çalışmalar yapılmalı. Mesela; Türk hava yollarının yeni uçuş açtığı Afrika ülkelerinde ki bir uçuşunda yolculara Türk kahvesini tanıtıp, ikramda bulunmuştuk. Bir diğer çalışmamız ise; pandeminin başlarında İtalya’ya maske yardımı yaparken yanında Türk kahvesi gönderip üzerine Mevlana’nın şu sözünü not düştük; “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var”. Bunun gibi uluslararası çalışmalar yapıp kahvemizi dünyaya tanıtabiliriz.

FETÖ'nün Kozmik Oda soruşturmasında 28 sanık 2 yıl 1 ay ile 10 yıl arasında hapse mahkum edildiÖnceki Haber

FETÖ'nün Kozmik Oda soruşturmasında 28 s...

Suudi Arabistan'da yolsuzluk suçlamasıyla 45 kişiye gözaltıSonraki Haber

Suudi Arabistan'da yolsuzluk suçlamasıyl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!