Şahin; “Sağlık Turizminde oldukça avantajlı durumdayız.”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şahin; “Sağlık Turizminde oldukça avantajlı durumdayız.”

Korona Virüs sonrası sağlık turizmi de hareketlilik kazanmaya başladı. Ülkemize bir çok ülkeden Sağlık turizmi için gelen turistlerin ülkemize katkıları, en çok hangi rahatsızlıktan dolayı Türkiye’yi tercih ediyorlar? Tüm bu soruların cevabını (USHAŞ) Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin’e sorduk.

Savaş Uğurlu; Sizden ve kurumunuzdan bahsetmenizi rica edeceğiz?

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin;

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanıyım. İşletme yüksek lisansı yaptım, ikinci doktoramı sağlık yönetiminde yapıyorum. 30 yıllık doktorum, 23 yılı yöneticilikle geçti. SSK sağlık işleri İstanbul bölge müdürlüğü sonrası 10 yıl İstanbul Pendik’te Belediye başkanlığı yaptım. 11 Ağustos ’ta USHAŞ yönetim kurulu başkanı oldum. Benim açımdan heyecan verici bir deneyim. USHAŞ, uluslararası sağlık hizmetleri alanında Türkiye’de sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler ile hizmet sunum standartları ve akreditasyon kriterleri konusunda Bakanlığa önerilerde bulunmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak faaliyet gösteren bir şirkettir. Bu çerçevede, özel sektör dinamizmini kamu gücü ile buluşturarak Türkiye’yi dünyanın önde gelen katma değerli sağlık hizmeti sağlayıcılarından biri haline getirmek üzere çalışmalar yapmaktadır. Sağlık turizminin, yani sağlık hizmet ihracatının desteklenmesi amacıyla kurulmuş olmakla beraber Türkiye’nin sağlık ürünlerinde de ihracat potansiyelini yükseltmek ve yurtdışı pazarlarda güçlendirmek, ortak tanıtım stratejileri geliştirmek ve sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda da problemleri çözüp sektörü güçlendirmeyi de amaçlamaktadır.

Savaş Uğurlu; Türkiye sağlık turizminde uluslararası platformlara bakıldığında acaba ne durumda.?

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin;

Oldukça avantajlı bir durumdayız. Ülkemiz 4 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 1 milyar insana ve 57 ülkeye hitap eden önemli bir coğrafi konuma sahip. Türkiye, Türk Hava Yolları gibi dünya da en çok noktaya (120 ülke, 299 şehir ve 302 havalimanı) uçuş yapan bir ulusal havayolu markası ile ulaşım kolaylığı sayesinde sağlık turizmi için en ideal bölge olarak değerlendirilmektedir.

Ülkemiz son yıllarda, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ulaştığı kaliteli sağlık hizmeti sunumu sayesinde, hem kendi vatandaşlarımıza hak ettiği kaliteli sağlık hizmetini sunmakta, hem de hızla gelişen sağlık turizmi potansiyeli ile dünyada en çok tercih edilen ülkeler arasında üst sıralara yükselmektedir. Amacımız öncelikle yakın komşuluğumuzdaki bölge ülkeleri olmak üzere, tüm dünyada kaliteli, hızlı, etkin sağlık hizmeti almak isteyenlerin taleplerini en başarılı şekilde karşılamaktır.Türkiye sağlık turizminde dünyada ilk beş içerisinde yer alıyor. Çok yüksek bir potansiyel var. Sağlık alanında özellikle özel sağlık kurumlarımız çok büyük başarılar ortaya koymaktadır. Sağlık tesislerimizdeki uzmanlaşmış nitelikli insan kaynağı kaliteli sağlık hizmeti sunumu, dünya standartlarında teknolojik ve tıbbi donanımı, uygun fiyat avantajı, dünyada ilk sıralarda yer alan termal yeraltı kaynakları, dünyada hızla artan yaşlı nüfusa nazaran genç ve dinamik nüfusu ve tüm bunlara ek olarak geleneksel Türk konukseverliği ile dünyada parlayan yıldız konumunda olan Türkiye’nin, sağlık turizminde de en çok tercih edilen ülkelerinden biri olması konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Uzmanlaşmış nitelikli bir insan kaynağımız olsa da iletişim ve yabancı dil konusunda problemimiz var. Bu problemi çözmek için de çalışmalar yapıyoruz.

Savaş Uğurlu; Hangi ülkelerden şu anda sağlık turizmi ile alakalı insanlar ülkemize geliyorlar.? Ve hocam en çok neleri talep ediyorlar?

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin i; Ülkemize dünyanın her yerinden sağlık turisti geliyor diyebilirim. Ancak özellikle Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Almanya, Özbekistan, İran, Rusya, Libya, Gürcistan ve Kırgızistan’dan ciddi sayıda sağlık turisti gelmektedir. Talep edilen branşlarda ise göz, diş, estetik, kalp, onkolojik hastalıklar, tüp bebek, transplantasyonlar ve ortopedi öne çıkıyor.

Savaş Uğurlu; Corona Virüs sonrası sağlık turizminde acaba ne gibi eksiler ve olumsuzluklar oldu hocam?

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin; Covid 19 süreci Türkiye’nin sağlık turizmi potansiyelini dünyada tanıtma açısından tam tersine bir fırsat oldu. Elbette, koronavirüs her ülkeyi ve tüm sektörleri etkilediği gibi ülkemizde de tüm sektörler yanında sağlık hizmet gücümüzü ve potansiyelimizi de etkiledi. Yurtdışından gelen hastalarla ilgili sorunlar da oluştu. Pandemiye rağmen ülkemize çok sayıda sağlık turisti gelmek istiyor. Ancak uçuş olmaması veya vize alınamaması gibi lojistik problemler burada devreye giriyor. Öte yandan, bu lojistik problemler bertaraf edilse de insanlar tedavilerini tamamlayıp ülkelerine döndükten sonra 14 gün karantinada kalma gibi zorlayıcı durumlarla karşılaşıyor. Türkiye tüm bu olumsuzluklara rağmen Covid19 sürecini iyi yönetiyor ve hala yurtdışından birçok branştan hasta ülkemize gelmeye devam ediyor.

Savaş Uğurlu; Ülkemiz sağlık turizmi ile alakalı yurt dışında yeteri kadar tanıtım yapıyor mu acaba? Daha çok tanıtım duyuru yapmak için ne gibi çalışmalar yapmak gerekiyor sizce?

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin; Özel sektör aktörleri de bu konuda ciddi bir çaba içerisinde. Ağız ve diş sağlığı merkezleri, saç ekim merkezleri vb. aktörler hedef kitleye yönelik, sosyal medya merkezli çok başarılı reklam ve tanıtımlar yapıyor. Acenteler oldukça başarılı çalışmalar içinde. Şirketimiz de ülkemizin sağlık turizmi alanında tanıtılmasına yönelik önemli faaliyetler yürütüyor. Ülkemizin sağlık turizminin yurtdışı tanıtımlarında kullanılacak üst bir ülke markası ile hedef ülkelere dönük stratejik tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, hedef ülkelerde sağlık turizmi koordinasyon ofisleri, ileri tanı merkezleri ve hastaneler açılması, yabancı devlet kurumları ve sigorta şirketleri ile anlaşmalar yapılması ve ülkemizin sağlık turizmine ilişkin genel tanıtımı ile sağlık kuruluşları ile sunulan hizmetlerin tanıtıldığı, portal üzerinden hasta yönlendirme ve rezervasyon imkanlarının bulunduğu Sağlık Turizmi Web Portalının etkin tanıtımı ve profesyonelce işletilmesi gibi faaliyetler ile tanıtım yönünde büyük adımlar atıyoruz.

Savaş Uğurlu; Önümüzde günlerde ve yıllarda hedef sizce nedir?

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin; Biliyorsunuz, tüm alanlarda olduğu gibi sağlık turizminde de 2023 hedefimiz var; 2023 yılında 1,5 milyon hasta ve 10 milyar dolar gelir hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşabilmek için de Türkiye’de sağlık turizmi alanında hâlihazırda var olan dağınık yapının bir araya toplanması ile ilgili bir Konsey oluşturuyoruz. Ve buradaki odak noktamızı sadece sağlık turizmi, yani sağlık hizmet ihracatı ile sınırlı tutmuyoruz. İlaç ve tıbbi malzeme ihracatını da içerecek şekilde Tıbbi Ürün ve Hizmet İhracatçıları Konseyi kuruyoruz. Bu Konsey marifetiyle hem hizmet hem de ürün ihracatı sektörlerinin tamamen nitelikli ve kayıtlı hale getirilmesi ve potansiyellerinin gerçek anlamda ileri bir düzeye yükseltilmesini hedefliyoruz. Bu çerçevede de ihtiyaç duyulan alanlarda ortak eğitim çalışmaları yapılması, akreditasyon ve standardizasyonda ortak bir platform kurulması, yurtdışı pazarlarla ilişkili ortak tanıtım çalışmaları yürütülmesi, sağlık iş konseylerine ilişkin çalışmaların sıklaştırılması ve ülkelerin sağlık otoriteleriyle, Sağlık Bakanlıkları yetkilileriyle bir araya gelinerek sorunların istişare edilmesi konusunda çabalarımız var. Bugün resmi rakamlarla 1 milyar dolar civarında olan, gerçekte 3 milyar doları aşan medikal turizm gelirinin önümüzdeki dönemde 5 milyar dolarlık, 2023 yılında da, sağlık turizminin diğer segmentleri ile inşallah 10 milyar dolarlık bir potansiyele erişmesini ön görüyoruz. Bununla ilgili de gece gündüz demeden çok sıkı bir şekilde çalışıyoruz.

Aft Için 6 Doğal Çözüm: Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?Önceki Haber

Aft Için 6 Doğal Çözüm: Ağız İçi Yarasın...

Göbeklitepe ile alakalı yeni gelişmeSonraki Haber

Göbeklitepe ile alakalı yeni gelişme

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!