Masal gerçek oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Masal gerçek oldu

O Çanakkale'de yaşayan fakat ünü tüm dünya'ya yayılmış bir Milli Dalgıç. İş, Sanat camiasından birçok isim ondan eğitim almak ve onunla dalmak için kapısını çalıyor. Müjdat Turan Breaking News Turkey'den Savaş Uğurlu'ya çok özel açıklamalarda bulundu.. 

Savas Uğurlu; Bize kendinizden bahsedermisiniz?

Müjdat Turan; 1973 yılının 10 Mart sabahında Çanakkalenin pınarbaşı köyünde dünyaya geldim. Milli sporcuyum.Serbest dalış su altı spor dallarında bir çok altın madalyam var ..

Savaş Uğurlu; Mesleğe merakınız nereden geliyor?

Müjdat Turan; Babam da balıkçı ama bana bu tutkuyu ve denizleri sevdiren Abim oldu,küçük yaşta abimle denizlere açılır mavi alevlerle kaynayan denizlerde balık tutmak için ufuklarda kaybolup giderdik. Daha 18 yaşındayken kendime ait bir teknem olmuştu adını da masal koymuştum. Kendi hayatımın masalını yaşıyordum denizlerde..Hayallerim koca deryalar kadar  büyüktü. Denizlerin altını çok merak ediyordum o yıllarda bulduğum bir maske şnorkel bir çift palet ile küçük ıssız bir ada kenarında dalarak yer çekiminin olmadığı yepyeni bir dünyayı keşfetmiştim..

O yıllar da Bir hobi  olarak başladığım bu spor zamanla tutkuya dönüştü bende, şimdilerde ise bu tutkumu bir sanat gibi yapmaya çalışıyorum..

Savaş Uğurlu; Bize mesleğinizi tek kelime ile tarif etmenizi istesek nasıl tarif ederdiniz?

Müjdat Turan; Aslında meslek demek doğru olmaz. Dalış yapmak tutku dolu bir doğa sporudur. Suyun altına daldığımız da Nefes alma iç güdüsüne karşı koyarız bu ise  dünyanın en zor disiplinidir..

Savaş Uğurlu; Sanat camiasından bu tutkuya gönül verenler ve sizden destek alanlar sizinle beraber dalanlar kimler?

Müjdat Turan; Bu soruya şu şekilde cevap verelim isterseniz. iş, sinema, sanat ,müzik, sosyal medya fenomenleri ,yurtdışı sinema ve belgesel yapımcıları gibi toplumun ve dış dünyanın değişik kesimlerinden bu spora gönül vermiş birçok kişiyle dalış yapma fırsatımız oldu. Bunu isim olarak kategorize etmek yerine bu şekilde ifade etmek daha doğru olur sanırım.Bahsettiğiniz bu tutkuya gönül verenleri takipçilerim zaten bilirler.

Savaş Uğurlu; Dalmanın zor yanları varmı? Nelerdir bunlar?

Müjdat Turan; Serbest Dalış ve zıpkınla balık avı belkide dünyanın en zor sporlarından biridir. Nefesimizi tutarak yaptığımız bu sporda, vücudumuzun en doğal refleksi olan nefes alma İstegine karşı koyarız.Nefes tutma esnasında Vucudumuzdaki  co2 seviyesi yükselmeye başladığında nefes alma isteğimiz oluşur. Mücadele etmeye devam ettiğimizde diyafram kasılmaları başlar..Yüzeyde yapacağımız yanlış nefeslenme,(hipervantilasyon)bizim nefes alma isteğini ortadan kaldırabilir. Bunun sonucu,  sualtında kalış süremiz uzamasına rağmen vücudunuzda düşen oksijen miktarını hissedemeyiz  Ve bayılma gerçekleşir. Eğitim ve bilgi yetersizliği her yıl Bir cok arkadaşımızı aramızdan almaktadır.Yapmamız gereken basittir. Eğitim almak , antrenman ile sınırlarımızı bilmek,vücudumuzu ve bize verdiği sinyalleri öğrenmektir.

Savaş Uğurlu; Dalmayla alakalı yaşadığınız ilginç olaylar hiç oldumu?

Müjdat Turan; Ünlülerle dalışta yaşadığımız çok güzel anlar oldu. Heyecan adranalin dolu dalışlar yaptık..Hepsinin de  denize olan tutkusunu ve sevgini gördüm, bu benim için çok güzeldi böyle olunca denizlerde yaşadığımız her an ilginç ve keyifli oluyor..

 

Bayramlar sosyal medyadan kutlanıyorÖnceki Haber

Bayramlar sosyal medyadan kutlanıyor

Ne Güzel Yerler denecek bayramlık tatil rotalarıSonraki Haber

Ne Güzel Yerler denecek bayramlık tatil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!