Koronadan dolayı Online Sunuculuk Dönemi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Koronadan dolayı Online Sunuculuk Dönemi

Haber; Savaş Uğurlu

İletişim teknolojisinin hızla gelişmesi ve şu sıralarda yaşadığımız küresel salgın nedeniyle pek çok iş artık internet üzerinden yapılıyor. Bunlardan bir de eğitim sektörü.

Ancak öyle eğitimler var ki internet üzerinden çalışılması bir hayli ilgi çekici. Bunlardan biri de spikerlik, Sunuculuk ve Habercilik Eğitimleri.

Medya Koçu Hakan Öztürk, yıllardır Medya sektörüne yüzlerce  spiker ve Sunucu yetiştirmiş, ekranlardaki pek çok spikerin de hocası. Öğrencileri tarafından "Spiker Fabrikatörü" olarak anılan  Medya koçu Hakan Öztürk; çağa ayak uydurarak Türkiye'de ilk defa "online spikerlik kursu" sistemini başlatarak uzaktan spiker yetiştirmeye başladı.

Medya Koçu Hakan Öztürk uzaktan online olarak verdiği spikerlik kursu ile ilgili sorularımızı cevapladı.

****Ne kadar zamandır spiker ve sunucu yetiştiriyorsunuz?

Yaklaşık 25 senedir 2 farklı kursun sahibi olarak hem eğitmenlik, hem de eğitim koordinatörlüğü yaptım, şu anda sektörde çok sayıda  tanınmış spiker, sunucu ve haberci öğrencilerim var.

İlerleyen zamanlarda bu işe gönül vermiş kişilere daha faydalı olabilmek için Kurs sistemini yani gruplar halinde eğitimleri bırakarak bireysel (birebir) eğitimlere başladım. Çünkü grup eğitimlerinde sınıfların kalabalıklığından dolayı yeteri verim sağlanamadığını gördüm. Ve yıllardır birebir eğitimlerle spiker, sunucu yetiştirip onların İstihdamlarına yardımcı oldum.

****Peki online eğitimlere nasıl ve ne zaman başladınız?

Ben pratik bir insanım ve hep birtakım sistemler geliştiririm. Bu teknikler kursiyerlerimin de çok işine yarar, Örneğin öğrencilerimin tamamına internet üzerinden canlı haber sunumları yaptırırım.  Bu onların hem çok hoşuna gider, hem de yetişmelerinde çok katkısı olur, heyecanlarını atarlar. Bu arada tüm arkadaşları tanıdıkları ve takipçileri de onları seyreder. 

Gelişen iletişim teknolojisi ile birlikte bana uzak oturan kursiyerlerimin talepleri, zaten uzun zamandır aklımda olan online eğitim sistemini düşündürüyordu.

Ancak dünyadaki virüs salgını nedeni ile evlerden çıkamamamız sonunda beni harekete geçirdi ve onlinekonferans sistemine benzeyen daha komplike bir sistemle uzaktan eğitimlere başladım.

****Peki birebir çalışmalar demiştiniz bu şekilde uzaktan eğitimler ne kadar verimli oluyor?

Öncelikle bu eğitimlerin belli bölümü diksiyon ve okuma ağırlıklı. Bu sistem özel kullandığım görüntülü konuşma sitemi sayesinde zaten çözüldü. Öğrencim ile birebir karşılıklı çalışabiliyoruz. Ben onlara dosyalar gönderiyorum ve okumalar yaptırabiliyorum  ve onlarla böyle çalışabiliyoruz. Ayrıca yine özel bir yazılım sayesinde prompterı online olarak kaydırıp aynı bir haber spikeri gibi karşıdan okumasını sağlayabiliyorum. Tüm bu çalışmalar sırasında devamlı kayıt yapılıp sonrasında beraberce seyredip değerlendirebiliyoruz. Ayrıca haber yazma , muhabirlik, sunuculuk , ve doğaçlama konular gibi online ödevler de verip değerlendirebiliyorum. Diksiyon, haber yazma ve teknik eğitimlerin büyükbölümü buradan verilebiliyor. 

****Peki bu çalışma bir adayın spiker veya sunucu olabilmesi için yeterli mi?

Aslında tabi ki eksik kalan teknik çalışmalar olacaktır. Günümüzde bizi tehdit eden virüs salgını, uzunca bir süre toplu olarak verilen eğitimleri sekteye uğratacağı bir gerçek

Hatta sonrasında da gruplar halinde verilen eğitim sisteminin ne zaman ve ne şekilde tekrar düzelebileceği de belli değil. İnsanlar zaten grup eğitimlerine cesaret edemeyecekler

Hatta pek çok spiker, sunucu artık evinden online yayın yapıyor... 

Hayat bir şekilde devam ediyor. Ve birilerinin de birtakım şeyleri yapması gerekiyor. Bende bu konuda elimden gelenin en iyisini yapacağıma inanıyorum. Benimle çalışan kursiyerlerim de oldukça memnunlar.

Ayrıca sadece Spikerlik, Sunuculuk değil , Etkili, Güzel Konuşma ve Diksiyon konularında online eğitim gayet başarılı bir şekilde verilebiliyor.

Öncesinde herkesle birebir telefon görüşmesi yapıp ihtiyaçları yönünde hazırlık yapıyorum sonrasında eğitimlere başlıyoruz.

Bu tip eğitimlere ilgi duyanlar detayları web sayfasındandaha iyi inceleyebilirler https://www.medyakocu.com

www.instagram.com/hakanozturkmedya

İngiltere'den Boris Johnson açıklaması:Önceki Haber

İngiltere'den Boris Johnson açıklaması:

Fizyoterapist eşliğinde Evde Spor'a yoğun ilgiSonraki Haber

Fizyoterapist eşliğinde Evde Spor'a yoğu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!