İntraline İlaç firmasından örnek davranış

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İntraline İlaç firmasından örnek davranış

Breaking News; Bize kendinizden bahsedenisiniz ?

Lokman Kanat kimdir?

1973 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdum. İlkokulu Rize’de Çayeli ilçesinde tamamladıktan sonra ortaokulu ve liseyi İstanbul’da bitirdim. Trakya Üniversitesi M.Y.O İşletmecilik (1994) ve İnönü Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler fakültesi İşletme bölümünden (1998) yılında mezun oldum. 2000 yılında ilaç sektöründe çalışmaya başladım. 2004 yılında Global bir ilaç firmasında çalışırken firmanın çalıştığı 80 ülkenin 40.000 satış temsilcisinin çalışanlarının yer aldığı Portekiz Maderia adasında dünyanın en iyi mümessillik ödülü olan World Best Represant ödülüne layık görüldüm. Dünyada pazar lideri ve Uluslararası Global firmalarda çeşitli kademelerde yönetici olarak görev aldım. 14 yılın ardından sektördeki deneyimlerimden yararlanarak 2014 yılının sonunda İntraline İlaç firmasını kendi ekip arkadaşlarım İle beraber kurdum. Sahibi olduğu İntraline ilaç firması özellikle Osteoartrit tedavisinde İntraartiküler (eklem içi) enjeksiyon pazarında ve Osteoporoz pazarında lider bir firma olup ilaçlarını, Amerika- Almanya-İtalya-Kore ve Tayvan ülkelerinden ithal edip bu ülkelerin Türkiye distribitörlüğünü üstlenmektedir. Evliyim 10 ve 13 yaşlarında 2 oğlum var.

Birçok Global İlaç Firması  bu zorlu dönemde kendi çalışanlarını işten çıkartırken, ücretsiz veya zorunlu yıllık izin kullandırırken ,Mart ayının 2. haftasından itibaren Sağlık bakanlığının uygulamaya koyduğu saha ziyaretlerinin yasaklanmasından sonra,İntraline ilaç Satış ve Pazarlama faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştır.  

Yeni kurulan bir ilaç Firması olmasına rağmen Portföyünde bulunan ilaçlarının satışının genellikle yaşlı hastalar tarafından kullanılması ve bu hasta gurubunun sokağa çıkamaması sebebiyle ,bu dönemde hekimler tarafından reçete edilememesinden dolayı ,Lokman Kanat bu zorlu süreçte kendi ekip arkadaşlarının yanında oldu. Yıllık izin  , ücretsiz izin yada işten çıkarmaya gitmeyerek tüm çalışanlarına  sahip çıktı. 

Ekip ruhuna güvenerek sektörünün lideri oldu
Lokman Kanat başarılı bir işadamı, kendini 20 yıldır sevdiği meslek olan ilaç sektörüne adayan bir isim. İş alanında başarılı olmasını sağlayan başarı kriteri Takım ruhunu iyi oluşturması . Zamanında tıpkı  kendi ekip arkadaşları gibi Tıbbi satış mümessili olarak sektöre başladı. İlaç sektöründe Satış ve pazarlama alanında çok önemli başarılar elde etti. 2004 yılında 40,000 çalışanı olan Dünyanı en büyük   Global bir  ilaç firmalarından birisinde çalışırken Dünyanın  en iyi mümessili olan Best Reprezantivite ödülünü aldı. Birde her geçen gün kendisini geliştirmesi olarak belirtiyor ve aynı zamanda diyor ki “Yeni bir şey öğrenmediğim gün de benim için kaybedilmiş bir gündür.” Firmanın kurucusuda olan Lokman Kanat ile firmasının hedeflerini, başarı sırlarını sektörün artılarını ve eksilerini konuştuk.  

İntraline İlaç firması bundan 6 yıl önce kurulan bir firma.  Firmasının sahibi ve yöneticisi Lokman Kanat kendisi gibi genç bir ekip kurarak kurduğu firmayı uluslararası alanlara taşımayı başaran bir yönetici.

Breaking News; Sektörünüze bakış açınızı bize anlatırmısınız? 

Lokman Kanat; Satış ve pazarlama sektörünü çok seviyorum. Bununla birlikte sağlık sektöründe yaşam kalitesini yükselterek, hizmet sunarak yaşama değer kattığımı hissediyorum. Bu sektörde monoton bir çalışma ortamınız olmuyor. Her gün farklı insanlar ile yüz yüze görüşüyorsunuz, farklı ortamları deneyimliyorsunuz, sanırım bu yüzden olsa gerek. 

Breaking News; İntraline olarak Türkiye’de kaç şubeniz var. Bu şekilde bir başarıya imza atacağınız aklınıza gelirmiydi?

Lokman Kanat; Türkiye’nin değişik illerinde toplam 80 ‘ne yakın uzman tıbbi mümessil çalışan arkadaşımız var. Çalışmadığımız iller için de bayilik sistemi ile çalışmaktayız. İşimize ve çalışanlarımıza verdiğimiz önem ve değer bizi zamanla pazar lideri yaptı. Sektörde çok güçlü ve saygın bir duruşumuz var.

Breaking News; Mesleğinizin keyifli ve zor yönleri nelerdir? Uzun yıllar bu sektörde önemli görevlerde bulunmuş deneyimli bir kişi olarak ilaç sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Lokman Kanat; İlaç sektörü her geçen gün gittikçe zorlaşmakta… Bunun nedeni döviz kurundaki artış; ithalat yapan, bizim gibi yerli üretim yapan ilaç firmalarını olumsuz etkilemekte ve yeni orjinal moleküllerin gelmiyor olması da zorluk olarak karşımıza çıkıyor. İş istihdamı sağlayabilmek, hekimlere seçenek sunabilmek, hastaların yaşam kalitelerini arttırmalarına vesile olmak mesleğimin en güzel yanı diyebilirim.

KANAT; "TAKIM RUHU BAŞARININ SIRRI"

Breaking News; Bize başarılı olmanın tanımı yapar mısınız? Yalnızca çalışmak başarı için yeterlimidir? 

Lokman Kanat: Başarının sırrı inanmak ve çok çalışmaktan geçer. Tabi ki çok çalışmak her zaman başarıyı getirmez. Başarıda ekip içinde adil iyi bir ödül ve prim sistemi oluşturmak gerekir. Bunu yapabilmek için her şeyden önce iyi bir takım ruhu oluşturmak , işini sevmeyi ,çalışmaya başladığım ilk günkü gibi heyecanlı olmayı ekip arkadaşlarım İle paylaştım.. İAncak bu şekilde başarıya ulaşabilirsiniz. . Bu da oturup yapılacaklar listesini çalışanlarına yığmak yerine, işi bölüşerek yapmayı gerektirdi. Benim için başarının sırlarından biri de budur.

Breaking News; Hayata bakış felsefeniz nedir?

Lokman Kanat; Yaşam insana sunulmuş bir lütuftur. Doğaya ve tüm canlılara sorumluluklarımız var. Dolu dolu yaşamak, yaşamın hakkını vermek lazım. Yeni bir şey öğrenmediğim gün kaybedilmiş bir gündür.

Breaking News; İş hayatınızda olmazsa olmaz ilkeleriniz nelerdir?

Lokman Kanat: Olmazsa olmazım takım ruhunu oluşturmak. Bunu oluştururken de ekip arkadaşlarımı analitik düşünen, çalışkan ve güler yüzlü, takım çalışmasına yatkın kişilerden oluştururum.

Breaking News; Şirket olarak misyonunuz ve vizyonunuz nedir?

Lokman Kanat;  İntraline ailesi olarak misyonumuz, insana ve sağlıklı yaşama değer katmak amacıyla kurduğumuz firmamızı bugün büyüyen ve gelişen toplamda 100 kişilik Merkez ve saha ekip kadrosuyla yoluna büyüyerek hızla devam etmekte ve Türkiye’de kendi alanındaki ilaçlarda da pazar liderliğini korumaktadır. Sağlık alanında değer yaratmak için çalışan ekibimizle halkımıza, hekimlerimize, eczacılarımıza, tedarikçilerimize ve çalışanlarımıza karşı görev ve sorumluluklarımızı her koşulda en iyi şekilde yerine getirme bilincindeyiz. Baş döndürücü bir hızda değişim gösteren sağlık sektörünün en güncel gelişmelerini takip eden, yeniliklere adapte olabilen ve bu değişim sürecini güçlenme ve büyüme enerjisine dönüştüren bir firmayız. Biz İntraline ailesi olarak; dinamik, yaratıcı, takım ruhuna inanan, bireysel motivasyonu yüksek, yeniliğe ve gelişime açık, donanımlı çalışanları ile emin adımlarla ilerlemekteyiz. Şirket olarak istihdam sağlamak amacı ile yerli üretime de yer vermeye başladık. Birbirimizi tamamlarız, çalışanlarımız için başarılı ekip üyeleri değil başarılı ekip vardır. Problem çözmek için bir araya gelmek bir başlangıçtır, bir arada kalmak bir ilerlemedir, bir arada çalışmak ise başarının kendisidir. Çalışanlarımızın fikirleri ile yeni İK uygulamalarına yer verir, gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde üzerimize düşen rolleri beraber üstleniriz.
Firmamız en alt kademeden en üst kademeye kadar yaptığı işten heyecan duyan ve hedeflerini yakalayabileceği bir ortamda uyum içinde çalışan kişilerden oluşmaktadır. Çalışanlarımız ile tüm ilişkilerimizde iyi niyetli, adil ve anlayışlı davranmak, yasalara ve ahlak kurallarına uymak temel ilkemizdir.
Yönetim anlayışımız yaşama değer katmaya dayanır. Hepimizin kendimizi etkileyen her konuda söz söyleme ve bilgi edinme hakkına sahip olduğuna inanırım. Bu sebeple şeffaf bir iletişim işleyişimizin temelini oluşturuyor.

Breaking News; Sizin sektör rekabet içinde olan bir sektör her sektörde olduğu gibi. Peki artısıyla eksisiyle sektörünüzü bize nasıl tanımlarsınız? 
Lokman Kanat; İlaç sektöründe artan rekabet ortamını seviyorum, firmaların kendilerini güncellemelerini sağlıyor, en iyi hizmeti sunmak için daha iyi nasıl yapılabilir sorusunun üstünde duruluyor ki bu çok güzel bir şey. Artan bu rekabet ortamında aynı sektörde rakip firmaların centilmence rekabetlerini sürdürmeleri gerektiğine inanıyorum.

 

Ülkemiz dünyadaki en düşük ölüm oranına sahip ülkelerden birisidir"Önceki Haber

Ülkemiz dünyadaki en düşük ölüm oranına...

Çin'in bu işten kurtulması zorSonraki Haber

Çin'in bu işten kurtulması zor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!