Ahmet Aygün; Sosyal Medya yaş kullanımı en az 18 olmalı.

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ahmet Aygün; Sosyal Medya yaş kullanımı en az 18 olmalı.

Sosyal medyada takipçisi 9 milyon’a yaklaşan Sosyal Medya Uzmanı Ahmet Aygün ile sosyal medyanın dününü bugününü yarınını konuştuk. Aygün tüm samimiyetiyle Breaking News Turkey’in sorularını cevapladı.  

Breaking News; Bize kendinizden ve çalışmalarınızdan bahsedermisiniz? 

Ahmet Aygün; 1995 Yılında Adana’da doğdum. Daha küçük yaşlarımda 2007-2008 yıllarında sosyal medyaya merak salarak hayatımı yazılım ve sosyal medya üzerine çalışmalar yaptım. Genellikle gününüzde en çok kullanılan platformlar ile çalıştım. Facebook üzerinde Türkiye’ye doğrulanmış profil kapalı olduğu zamanlarda ülkemize bunun açılması için başvurularda bulunarak ilk doğrulanmış profile sahip oldum. Bu sayede Türkiye’ye de başvuruların açıldığını duyurdum. 

Breaking News; Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs ile beraber sosyal medya kullanımı yüzde 100 arttı. Siz sosyal medyanın bu kadar yoğun kullanılmasını Sosyal Medyada ciddi bir takipçisi olan birisi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Ahmet Aygün; Sosyal medya dediğimizde çok büyük bir Ağ’dan  bahsediyoruz. Bu denli artişi çok normal karşılıyorum. Ama sosyal medya kullanırken sık eleyip ince dokumalıyız. Aksi takdirde sosyal medya kullanacağım diye bir çok mağduriyetler yaşamış olur kullanıcılar. Bu artış önümüzdeki zamanlarda daha da fazla olacak diye bekliyorum. Artık her şey dijital oldu. 

Breaking News; Sosyal medya kullanım yaşı neredeyse 1 yaşına kadar indi. Sizce sosyal medya bu kadar küçük yaştaki çocukların kullanmasında ne gibi sıkıntılar var ? 

Ahmet Aygün; Sosyal medya kullanımında tüm ağlarda aslında bir yaş kısıtlaması mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Instagram “13 yaş altı çocukların kullanmasına izin vermiyor” ama tabiki insanlar için bu yasağın çok bir önemi yok. Benim düşünceme göre sosyal medya yaş kullanımı en az 18 olmalıdır. Küçük yaşlarda sosyal medyada bulunmak çok  büyük bir çekim aşina girip hayatlarını bırakıp tamamen sosyal medya ile ilgilenip bir çok fenomene benzemeye çalıştıkları için okul hayatlarını kötü etkilemektedir.

Breaking News; Ailelere ne gibi önerileriniz var doğru sosyal medya kullanılması ile alakalı. 

Ahmet Aygün; Ailelerin çoçuklarına bir yasak koymasını doğru bulmam, ancak sınırlandırmaları gerekmektedir. Genellikle destekleyici ancak doğru yolu da göstermek üzerine bir yol izlemeleri gerekiyor. 

Breaking News; Çocuk yaştaki kişilerde bile fenomen olma merakı var. Herkes fenomen olabilir mi ? Fenomen olmak için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? 

Ahmet Aygün; Sosyal medya fenomenleri genellikle çok fazla gösteriş yaptıkları için küçük yaştaki çoçuklarin dikkatini çabuk çekiyor. Fenomen olmanın en büyük yolu yapmak istediğiniz işten “Video içerik üreticisi, teknoloji tanıtımlara, arabalar hakkında bilgiler. Oyun oynamak” gibi seçeneklerden tek biri üzerinde kararlı ve istikrarlı olmak ve bunu sevdikleri için yaparlarsa istedikleri yere gelebilirler. 

Breaking News; Fenomen olan kişilerden bazıları bazen yanlış yönlendirmeler yapıyor. Burada sizce sosyal medya kullanımı ile alakalı fenomenlere düşen görevler nelerdir.? 

Ahmet Aygün; Fenomen olan kişiler maalesef ki hayatlarını çok göz önünde yaşamaya seçiyorlar. En büyük hata burda yapılıyor. Lüks yaşamlarını göz önüne sürerek bir çok küçük kardeşimize yanlış yönde yönlendirme yapıyorlar. Burada Fenomen arkadaşlarımın biraz daha yaşantılarını gizlemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Anahtar Kelimeler:
Kabil'de cumhurbaşkanlığı sarayı yakınına 3 roket mermisi isabet ettiÖnceki Haber

Kabil'de cumhurbaşkanlığı sarayı yakının...

Rıza Kayaalp, Tokyo'da altın madalya koleksiyonunu tamamlamaya çalışacakSonraki Haber

Rıza Kayaalp, Tokyo'da altın madalya kol...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!