Takip Edin

Genel

AK Parti YSK Temsilcisi Özel: 21 ilçede 51 sandık tekrar sayılacak

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın 32 ilçedeki itirazlarıyla ilgili “31 ilçe karara çıktı, YSK bu ilçelerin 21’inde 51 sandıkta sayım kararı aldı” dedi.

‘YSK, İSTANBUL’DA 31 İLÇEYİ KARARA BAĞLADI’

Yüksek Seçim Kurulu’nda gerçekleşen yaklaşık 7 saatlik toplantının ardından AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, basın açıklaması yaptı. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın 32 ilçe için yaptığı başvurular hakkında bilgi veren Özel, “Sandıkların tamamının sayılmasını istiyorduk. İstanbul’daki 15 bin civarındaki fark, Türkiye’de seçim yapılan bazı ilçelerdeki bir oya tekabül etmektedir. O nedenle İl Seçim Kurulu’na vermiş olduğumuz tamamının sayılması talebini Yüksek Seçim Kurulu’na getirdik. Bunun 31 ilçesini karara bağladı YSK az önce. Büyükçekmeceyi erteledik. 31 ilçeyle ilgili bizim yapmış olduğumuz talep sandıkların tamamının sayılmasıydı. 29 bin oy farkı şu anki rakama göre 14 bin 604’e geriledi. Yüzde 6’sını saydık, 14 bin 604’e düştü. Biz tamamının sayılmasını talep ettik, CHP bundan şiddetle korktu. Fark giderek kapanmaktaydı. YSK yerleşmiş içtihatlarına bağlı kalarak bizim yeniden sayım talebimizi reddetti” diye konuştu.

YSK’nın AK Parti’nin 21 ilçedeki 51 sandık için sunduğu gerekçeleri haklı bulduğunun altını çizen Özel, “31 ilçe karara çıktı, bunun 21’inde bir sondajlamayla ‘Şu sandıklarda problem var, sandık sonuç tutanaklarıyla sayım döküm cetvelleri arasında usulsüzlükler var’ dediğimiz hususları haklı buldu. 51 sandıkta sayım kararı aldı. Bizim sondajlamamız parti olarak devam ediyor. Önümüzdeki süreçte getireceğiz. Bu seçimlerin ne derece usulsüz, şaibe altında yapıldığını ispat edeceğiz” açıklamasında bulundu.

‘KURUL, BULDUĞUMUZ PROBLEMLERİ HAKLI BULDU’

31 ilçedeki çetelelerin tek tek kontrol edildiğini vurgulayan Özel, şunları söyledi:

“Bizim sondajlama yaptığımız 31 ilçede tek tek çeteleleri kontrol edildi. Ve haklı olduğumuz ortaya çıktı. Diğer sayım taleplerimiz daha önceki içtihatlara bağlı olarak kabul edilmedi. Ama bu sürecin bittiği anlamına gelmiyor. 31 ilçedeki tamamına dönük talebimizin bir sondajlama olarak bazı sandık numaraları vermiştik, onları haklı buldu sayım kararı verdi. Diğerleri yönünden talebimiz reddoldu. Ama bu sürecin bittiği anlamına gelmiyor. Biz, 21 ilçede bu 51 sandığın numaralarını verdik. 31 bin sandıktan sondajlama usulüyle aldık. Kurul da bizim bulduğumuz problemleri haklı buldu ve onların sayımına karar verdi. Biz, bu tespitlerimiz devam ediyor. Diğer sandıklarla ilgili tespitlerimiz de devam ediyor. Onları da yine getireceğiz. Bundan sonra olağanüstü itiraz yoluyla geleceğiz.”

‘TAM SAYIMI SAĞLAYABİLSEYDİK BİNALİ YILDIRIM İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIYDI’

Özel, itiraz edilen sandıkların yüzde 6’lık bir kısmının açıldığını aradaki farkın 29 binden 14 bin 600’e düştüğünü vurgulayarak, “Yüzde 94’ü açılsaydı, tam sayımı sağlayabilseydik biz inanıyoruz ki Binali Yıldırım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı. YSK’nın yerleşmiş içtihatlarına göre tümünü sayma noktasında sıcak bakmadılar” diye konuştu.

Genel

Google çocukları unutmadı

Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Google tarafından da unutulmadı. Teknoloji devi Google, bu güzel gün için özel bir Doodle yayınladı…

Teknoloji devi Google, Cumhuriyetimizin en önemli milli bayramlarından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel bir Doodle yayınladı. İşte Google’ın 23 Nisan Doodle‘ı ve 23 Nisan Bayramı ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NEDİR?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürktarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM‘nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO‘nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

İSMİ NEREDEN GELİYOR?

23 Nisan’ın Türkiye’de ulusal bayram olarak kabul edilmesinin nedeni, 1920’de o gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olmasıdır. Milletvekillerinin belirlenişi ve Ankara‘ya gelişi çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Milletvekili seçimleri Atatürk’ün Ankara’da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamış, yine Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. O günkü ilk toplantıya daha önce belirlenen 337 milletvekilinden sadece 115’i katılabilmiştir.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ortaya çıkışında 3 ayrı bayramın payı vardır. Çocuk Bayramı tamamen ayrı bir kavram olarak gelişirken, Ulusal Egemenlik ve 23 Nisan Bayramları baştan ayrı bayramlarken, birleşmişler; en son da onlara Çocuk Bayramı katılmıştır.

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı oluşu yine TBMM’nin açılışıyla ilişkili olmasına rağmen, tamamen ayrı bir bayram olarak gelişmiş ve 1981 yılına kadar da öyle devam etmiştir. Bu Bayram 23 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin (günümüz Çocuk Esirgeme Kurumu‘nun) o günü “Çocuk Bayramı” olarak duyurmasıyla başlamış kabul edilir. Aslında Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 23 Nisan’la ilgili çalışmaları daha önceki yıllarda vardır ve hatta çocuklardan da söz edilmiştir. Kurum, 23 Nisan 1923’te millî bayram için pullar bastırmış ve satmıştır. 23 Nisan 1924’te Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde “Bu gün Yavruların Rozet Bayramıdır” ibaresi yer almış, 23 Nisan 1926’da da yine aynı gazetede “23 Nisan Türklerin Çocuk Günüdür” başlıklı bir yazı kaleme alınmış ve bu yazıda cemiyetin bu günü çocuk günü yapmaya çalışarak doğru yolda olduğu ve para kazanan herkesin bu gün cemiyete çocuklar için bağışta bulunması gerektiği vurgulanmıştır.

Devamını oku

Genel

MEB duyurdu: LGS başvuru süresi uzatıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran 2019’da yapılacak merkezi sınav başvuruları 17 Nisan saat 17.00’ye kadar uzatıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ortaöğretime geçiş uygulamaları kapsamında yapılacak olan, 2019 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava süresi içinde başvurusunu yapamayan öğrenciler, sınav başvurularını 17.04.2019 Çarşamba günü saat:17.00´ ye kadar yapabileceklerdir.” ifadelerine yer verildi.

Devamını oku

Genel

Limuzine benzettiği araca izin çıkmadı, düğün salonuna çekiciyle gidildi

Osmaniye’de, Muhammet Emen, 1978 model otomobili ikiye böldürüp, demir profille uzatarak, limuzine benzetmek istedi. Polis ekipleri, aracın bu haliyle kullanılmasına izin vermeyince düğünü olan Eylem- Muhammet Emen çifti, salona çekici üzerinde gitti.

Muhammet Emen, düğün günü kullanılmak üzere, 3 bin 500 liraya satın aldığı 1978 model otomobili ikiye böldürüp, demir profille uzatarak, limuzine benzetmeye çalıştı. Aracı süsletmek için düğün öncesi çiçekçiye götüren Muhammet Emen, polis ekiplerinin uyarısıyla karşılaştı. Aracın bu haliyle kullanılmasına izin verilmeyince Emen, çekici istedi. Aracı çekiciye yükleten Emen, süsleme işleminin ardından gelini almaya gitti. Araca binen Eylem- Muhammet Emen çifti, düğün salonuna da çekici üzerinde gitti. 

OSMANIYE'DE, MUHAMMET EMEN, 1978 MODEL OTOMOBILI IKIYE BOLDURUP, DEMIR PROFILLE UZATARAK, LIMUZINE BENZETMEK ISTEDI. POLIS EKIPLERI, ARACIN BU HALIYLE KULLANILMASINA IZIN VERMEYINCE DUGUNU OLAN MUHAMMET- EYLEM EMEN CIFTI, SALONA CEKICI UZERINDE GITTI.  FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)OSMANIYE, (DHA)

Hayalindeki limuzini düğünü için oluşturmaya çalıştığını dile getiren Muhammet Emen, “Baktık limuzinin kirası çok yüksek, ‘Biz neden yapmayalım?’ diye karar verdik. Limuzinimizi kendimiz yaptık. Aracımızın trafikte gitmesine izin verilmedi” diye konuştu. 

Eylem Emen ise “Çok güzel olmuş. Benim haberim yoktu ve çok güzel bir sürpriz oldu. Değişik bir anı oldu bizim için” dedi.

OSMANIYE'DE, MUHAMMET EMEN, 1978 MODEL OTOMOBILI IKIYE BOLDURUP, DEMIR PROFILLE UZATARAK, LIMUZINE BENZETMEK ISTEDI. POLIS EKIPLERI, ARACIN BU HALIYLE KULLANILMASINA IZIN VERMEYINCE DUGUNU OLAN MUHAMMET- EYLEM EMEN CIFTI, SALONA CEKICI UZERINDE GITTI.  FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)OSMANIYE, (DHA)

Devamını oku

Facebook

Trend

Copyright © 2018 www.breakingnews.com.tr Tüm Hakları Saklıdır